Na reformu súdnictva štát obetuje stovky miliónov eur. Bude výsledok stáť za to?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: SITA/Kancelária Národnej rady SR

Očakávaná reforma súdnictva z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) sľubuje veľa. Kratšie súdne konania, špecializáciu sudcov, transparentnosť či vyššiu právnu istotu pre občanov.

Návrh zákona, ktorý to má zaviesť, sa v súčasnosti pripomienkuje. Ak by prešiel v súčasnej podobe, štátnu pokladnicu by to stálo stovky miliónov eur. Vyplýva to z materiálu, ktoré vlani v novembri vypracovalo ministerstvo k reforme súdnej mapy.

Rôzne zdroje

Z kapitoly ministerstva spravodlivosti by podľa tohto dokumentu mali byť financované osobné výdavky zamestnancov súdnictva, prevádzkové výdavky súdov, výdavky na súdne konanie a na informačné systémy súdnictva a nevyhnutnú obnovu hardvéru.

Zo zdrojov štátneho rozpočtu majú byť hradené výdavky súvisiace so zmenami vyplývajúcimi zo súdnej mapy. Zriadenie troch nových správnych súdov v Nitre, Žiline a Košiciach bude v prvom roku stáť 19,6 milióna eur a v ďalších rokoch 16,6 milióna.

Tieto náklady súvisia najmä s rozšírením počtu sudcov o 90 a tiež o ďalší justičný personál. Peniaze majú byť použité aj na priestorové zabezpečenie a ostatné materiálno-technické zabezpečenie troch súdov.

Sťahovanie súdov v nadväznosti na nové členenie súdov v rámci novej súdnej mapy bude podľa odhadov ministerstva stáť zhruba päť miliónov eur.

Najviac zhltnú nové súdne obvody

Najviac by sa malo investovať do zmien, ktoré súvisia s usporiadaním nových súdnych obvodov. Celkovo cca 285 miliónov eur by malo ísť na zabezpečenie priestorov súdov, rozšírenie a modernizáciu všeobecných prvostupňových súdov či na zabezpečenie priestorov nového Najvyššieho správneho súdu SR.

Peniaze zhltne aj plánovaný vývoj centrálnych informačných systémov, Centrálne digitalizácie stredisko a dátový sklad justície, hardwarová a softwarová modernizácia justície. Tiež vytvorenie analytických jednotiek súdnictva na najvyššom správnom súde, najvyššom súde a troch všeobecných odvolacích súdoch.

Financovať reformu súdnej mapy by mali pomôcť aj zdroje z Fondu obnovy vo výške 35 miliónov eur. Z nich by sa mala uhradiť prestavba priestorov Špecializovaného trestného súdu a zabezpečiť priestory Najvyššieho súdu SR. Ako však už skôr uviedla Kolíková, absencia týchto zdrojov by reformné plány neohrozila.

Hodnota za peniaze

Dokopy by teda chystaná reforma justície mala stáť zhruba 345 miliónov eur. Otázkou je, či vynaložené prostriedky prinesú dostatočnú pridanú hodnotu.

Podľa Marianny Leontiev z Nadácie Zastavme korupciu majú investícia do súdnej reformy potenciál výrazne skrátiť súdne konania. Najmä cestou špecializácie sudcov a rovnomernejšieho prerozdeľovania spisov medzi sudcami. „Bude to však závisieť od finálnej podoby realizácie súdnej reformy,“ dodáva.

Za nevyhnutný v oblasti súdnictva advokátka nadácie považuje dôraz na investície do efektívneho elektronického systému súdov, ich komunikácie s verejnosťou a sprístupňovanie súdnych spisov v elektronickej podobe.

Súd, spisy
Reforma by mala priniesť efektivnejšiu informatizáciu súdnictva Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík

„Občan by mal dostať pridanú hodnotu v rýchlejšom obdržaní odborne správneho rozhodnutia vo svojej veci riešenej na súde,“ hovorí. Poukazuje na to, že napríklad systém Obchodného registra je zastaralý a spôsobuje v čase práce z domu výrazne zdržania vybavenia podaných veci.

Veľa spisov tiež podľa Leontiev nie je v elektronickej podobe sprístupnených stranám sporu. Spoľahnúť sa nemôžu ani na ich úplnosť. Preto je nevyhnutné cestovať na súdy, čo spôsobuje navýšenie nákladov. „Pomohlo by, keby všetky spisy boli dostupné úplne elektronicky,“ hovorí.

Súčasná komunikácia sú súdmi je tiež podľa Leontiev roztrieštená medzi mnoho systémov, ktoré nefungujú spoľahlivo, napríklad systém ežaloby. „Bohužial sa zatiaľ nebavíme o tom, aby systémy boli užívateľsky priateľské ale o samotnej spoľahlivosti ich fungovania, ktorá je častokrát veľmi nízka,“ vysvetľuje.

Prax ukáže

Právnik Ján Ivančík z Transparency Interantional Slovensko (TIS) hovorí, že vopred odpovedať na otázku, akú hodnotu dostane občan za vynaložené prostriedky do reformy justície, je mimoriadne náročné.

„Veľa bude závisieť od toho, aká bude finálna podoba zrealizovanej reformy a v akej miere sa v súčasnosti plánované očakávania podarí naplniť. Samotný rozpočet navyše reflektuje nielen výdavky v oblasti financovania systému súdnictva, ale aj v oblasti informačných technológií,“ dodáva.

Vyjadriť sa bližšie k k jednotlivým rozpočtovým položkám pripravovanej reformy sa podľa Ivančíka nedá vyjadriť bez podrobnejšej analýzy.

Vo všeobecnosti je podľa TIS reforma súdnej mapy veľkou zmenou pre slovenskú justíciu, ktorá je na jednej strane nevyhnutná, no na druhej strane so sebou prináša aj nemalé riziká. Najmä pre rýchle tempo jej realizácie.

Za hlavné prínosy reformy považuje Ivančík zlepšenie výsledkov v rozhodovacej praxi, ktoré prinesie zlúčenie značného počtu malých súdov. Od vyššej miery špecializácie sudcov zase možno očakávať efektívnejší výkon spravodlivosti a vyššiu mieru právnej istoty.

„V popredí je aj snaha o pretrhnutie prípadných korupčných väzieb, či iných vzťahov odporujúcich zákonu. V tomto smere je však otázne, v akej miere môže byť samotná reorganizácia súdov efektívnym nástrojom, nakoľko personálne obsadenie by malo v rozhodujúcej miere zostať zachované,“ dodáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján IvančíkMária KolíkováMarianna Leontiev
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNadácia Zastavme korupciuNS Najvyšší súd SRTIS Transparency International SlovenskoZa ľudí