Na Roland Garros vyrovnali rekord, Bagnis plakal do uteráka

Facundo Bagnis
Radosť argentínskeho tenistu Facunda Bagnisa po päťsetovej dráme, v ktorej na Roland Garros za štyri hodiny a 26 minút porazil domáceho veterána Juliena Benneteaua Foto: SITA/AP

PARÍŽ 27. mája (WEBNOVINY) – Víťazný a emóciami nabitý debut v hlavnej súťaži na grandslamovom turnaji zažil argentínsky tenista Facundo Bagnis. Na Roland Garros v Paríži v pondelok v 1. kole dvojhry zdolal domáceho veterána Juliena Benneteaua 6:1, 6:2, 1:6, 3:6, 18:16 za 4 hodiny a 26 minút a potom ešte dlhé minúty sedel na svojom mieste pri dvorci a plakal s hlavou ponorenou do uteráka.

Všetko o Roland Garros nájdete —>>>

TU.

Hráča prvej svetovej päťdesiatky (Benneteau je na 45. mieste) pokoril prvý raz v kariére a najmä vyhral svoj prvý zápas na turnaji veľkej grandslamovej štvorky. „Veľmi som si dával pozor v piatom sete. Nechcel som dopadnúť ako môj krajan Facundo Arguello deň predtým, ktorý tiež vyhral prvé dva sety nad Radkom Štěpánkom a nakoniec ten zápas prehral,“ citoval šťastného Bagnisa server denníka Clarín.

Krutý záver pre domáceho veterána

Bol to zápas zaujímavých časových súvislostí. Piaty set hrali obaja súperi 2:24 h, pričom prvé štyri dokopy trvali 2:03 h. Konečné skóre rozhodujúceho dejstva 18:16 je vyrovnaným rekordom otvorenej éry na Roland Garros.

Rovnakým výsledkom sa pred dvoma rokmi skončil piaty set súboja Francúza Paula Henriho-Mathieua a známeho predstaviteľa tenisových maratónov, Američana Johna Isnera. Vtedy zvíťazil Francúz, teraz na smútok domáceho publika uspel 24-ročný Argentínčan, ktorému patrí vo svetovom rebríčku 143. priečka a v Paríži hral vôbec prvý päťsetový zápas.

Bagnis prešiel víťazne troma kolami kvalifikácie, ale predtým v tejto sezóne hrával zväčša len na antukových turnajoch challengerového okruhu. Na jednom z nich koncom marca v kolumbijskej Barranquille podľahol v 2. kole Slovákovi Martinovi Kližanovi hladko 2:6, 2:6.

Z väčších turnajov hlavného okruhu ATP sa Bagnisovi podarilo prekĺznuť do hlavnej súťaže z eliminačných kôl iba v brazílskom Riu de Janeiro. „Bol to pre mňa krutý záver, ale neváhal som súperovi pogratulovať k veľkému výsledku. Bagnis v každej fáze zápasu výborne podával a dobrým pohybom pokrýval celý kurt,“ povedal na tlačovej konferencii po zápase Benneteau.

Tridsaťdvaročný Francúz, pre ktorého to bolo trináste vystúpenie na Roland Garros a pred 8 rokmi to dotiahol do štvrťfinále, pridal ešte zaujímavý postreh: „Dnešný tenis je veľmi náročný. Pred 20 rokmi by nebolo možné, aby niekto, kto sa pohybuje v rebríčku okolo 150. miesta, odohral taký skvelý zápas. Dnes nie je žiadny zápas jednoduchý a tenis sa neuveriteľne vyrovnal. Pozrite sa na Wawrinku, ako dopadol na tomto turnaji.“

Argentínčan sa sústredil na každú loptičku

Bagnis vedel, že o osem rokov starší Benneteau po vyrovnaní stavu z 0:2 na 2:2 na sety začne fyzicky odchádzať. Preto sa snažil držať počas výmen loptičku čo najdlhšie v hre, aby ho viac unavil. „Videl som, že v piatom sete sa začal viac spoliehať na prvé podanie a returny, aby hral čo najmenej. Snažil som sa sústrediť na každú výmenu a brať to bod po bode,“ povedal Bagnis. Jeho najbližším súperom bude Lotyš Ernests Gulbis (18.), ktorý prišiel do Paríža s vizitkou víťaza prípravného turnaja v Nice.

Súboj Bagnisa s Benneteauom trval 4:26 h, ale nie je to zďaleka najdlhší zápas na Roland Garros po zavedení tajbrejkov. Ten odohrali v roku 2004 dvaja Francúzi Fabrice Santoro a Arnaud Clément, momentálne už obaja v tenisovom dôchodku. Santoro vtedy v 1. kole zvíťazil 6:4, 6:3, 6:7(5), 3:6, 16:14 a z premeneného mečbalu sa tešil po 6:33 h.