Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, SITA
28. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(9)

Na rómsky holokaust sa nesmie zabúdať, tvrdí splnomocnenec

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Rómsky holokaust, resp. poraimos, ako ho nazývajú Rómovia, nemôže zostať zabudnutou, odloženou a zamlčovaniu kapitolou v našich dejinách.

Pre agentúru SITA to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Jeho úrad vyzýva mestá a obce, mimovládne organizácie, ako aj cirkvi či komunitné centrá, aby si pripomenuli rómske obete nacizmu, “pretože takmer v každej obci boli nevinní ľudia z rómskej komunity vo vojnových časoch označení za asociálov, čo znamenalo transport do pracovných a koncentračných táborov”, priblížil.

Spomienka cez kladenie vencov

Úrad splnomocnenca vlády podporuje aktivity, na ktorých si Rómovia a majoritné obyvateľstvo pripomenú udalosti spred 70 rokov. Zaslúžia si to podľa splnomocnenca Rómovia, pre ktorých malo vojnové prenasledovanie tragické následky, no aj tí, ktorí toto utrpenie prežili. “Pripomínanie si nezmyselnej likvidácie Rómov má význam, a to pre vzájomný rešpekt, ohľaduplnosť, či už zo strany Rómov alebo majority a pre naše budúce spolunažívanie,” skonštatoval Pollák.

Spomienkové podujatia budú 1. a 2. augusta. V piatok 1. augusta o 14:00 sa uskutoční pietny akt kladenia vencov v Dunajskej Strede, o 17:00 spomienková svätá omša v bratislavskom Dóme svätého Martina.

V sobotu budú klásť vence o 10:00 v Banskej Bystrici, o 16:00 v Hanušovciach nad Topľou. V oboch prípadoch vence položia k Pamätným tabuliam, ktoré pripomínajú rómsky holokaust. Pollákov úrad podporil v záujme šírenia informácií o tejto historickej udalosti výrobu publicisticko-umeleckej diskusnej relácie Poraimos a dokumentárneho filmu V útvare. Oba tieto príspevky k pripomenutiu si rómskeho holokaustu si môžu diváci pozrieť 2. augusta na Dvojke RTVS.

Spomienka na obete

Práve 2. august je dňom spomienky na obete holokaustu. “Presne pred 70 rokmi v noci z 2. na 3. augusta 1944 bolo pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime – Brezinke v plynových komorách zavraždených 2 900 Sintov a Rómov,” vysvetlil pre agentúru SITA splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Počas druhej svetovej vojny zahynulo podľa jeho slov 300-tisíc Rómov.

“Kým Židia na likvidáciu svojho národa používajú slovo holokaust, ktoré v gréčtine znamená spálenie, Rómovia svoju cielenú likvidáciu v koncentračných táboroch označujú rómskym slovom poraimos, čo znamená požieranie,” vysvetlil. Ako na záver dodal, o rómskom poraimose máme aj po 70-tich rokoch len strohé a nedostatočné informácie, ktoré sa dajú zhrnúť do niekoľkých strán. “Rómsky poraimos je označovaný ako utajený a utajovaný,” doplnil Peter Pollák.

Odporúčané články

Obrazom: V osade Nový Dvor si Rómovia postavia vlastné domy Najviac miest a obcí s Rómami je v kraji, kde šéfuje Kotleba

Témy

Diskusia

MySmeTuDoma Ani na tých mŕtvych slovákov ktorých zabili cigáni by sa nemalo zabúdať. Hrom Ja iba pripomínam,že vśade v demokratickom svete už len za popieranie holokaustu sú vyná- šané tie najprísnehšie tresty.Neviem si ani predstaviť,čo by za šírenie fašizmu a rasizmu so schvaľovaním holokaustu pre hociktoré etnikum dostali títo odporní ľudkovia !Pozor na jazyk,... Fašistickí rasisti ktorí s cynickým odporným sposobom sa hlásite k Hitlerovi a schvaľujete holokaust,si nezaslú- žite žiť v ľudskej spoločnosti,ani medzi zvieratami,ktoré nezabíjajú z pasie,ale z potreby prežiť! Hanbím sa za vás za to,ako sa vyjadrujete o etniku ,v ktorom sú aj... kisalk 1 netreba zabudat ani na obete komunizmu bolo ich viac ako 70 milionov a tiez chceli zit Takto zaujimalo by ma kolko stoji stat rocne jedna romska rodina teda 10 deti +rodicia . Toto treba vynasobit poctom rodin a zistime ze holokaust bol nedosledny.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...