Na šéfa NKÚ je iba jediný kandidát, navrhli ho sulíkovci

NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu opätovne kandiduje iba Vladimír Klimeš, ktorého do funkcie navrhla SaS.

Klimeš má podporu aj ďalších opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd. Na posty dvoch podpredsedov NKÚ dostala Kancelária Národnej rady SR iba jedného kandidáta, poslanci Mikuláš Huba (OĽaNO) a Radoslav Procházka (nezaradený) navrhli Milana Galandu, potvrdilo tlačové oddelenie parlamentu.

Nová voľba predsedu NKÚ a dvoch podpredsedov úradu sa bude konať na schôdzi Národnej rady SR 14. marca. Rozhodol o tom predseda parlamentu Pavol Paška. Poslanci mohli podať návrhy kandidátov najneskôr do 4. marca do 16:00. Na januárovej schôdzi parlamentu Paška nezaradil voľby vedenia NKÚ do programu.

Premiér Robert Fico a ďalší poprední politici Smeru-SD oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. V praxi však vládni poslanci dvakrát zablokovali zvolenie opozičného kandidáta – najprv Kamila Krnáča a neskôr Vladimíra Klimeša. Argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa nestalo.

Premiér už skôr navrhol, aby opozičné strany predstavili viacero kandidátov, z ktorých by si Smer-SD vybral. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

Opozícia s výnimkou OĽaNO premiérovi a vláde vyčíta, že nedrží slovo a bojí sa kontroly. Smer-SD by podľa nej mal podporiť opozičného kandidáta, ako sa na tom všetky parlamentné strany dohodli po parlamentných voľbách. Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že trojica strán združených v Ľudovej platforme sa pri voľbách predsedu NKÚ správala „extrémne nezodpovedne“. Navrhol, aby ďalší kandidát vzišiel z výberového konania, ktoré by pripravili opozičné subjekty spolu s odborníkmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMikuláš HubaPavol PaškaRadoslav ProcházkaRobert Ficovladimír klimeš
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad