Aktualizované: Na Slovensko sa vrátila zima, v niektorých okresoch sú cestári v pohotovosti

sneh, sneženie
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 12. apríla 14:11

POPRAD 12. apríla (WebNoviny.sk) – Aj keď cestári oficiálne ukončili zimnú údržbu ciest začiatkom apríla, studený front, ktorý cez víkend zasiahne aj východ Slovenska, ich postavil na nohy. V noci boli v službe pracovníci v troch zo siedmich oblastných stredísk, v ďalších štyroch boli cestári v pohotovosti.

Opätovná aktivácia zimnej údržby

Výrazné ochladenie so sebou prinesie vo vyšších polohách aj snehové zrážky a tak ohlásili opätovnú aktiváciu zimnej údržby ciest v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča.

„Aj keď sme zimnú údržbu ciest oficiálne ukončili 8. apríla, našu činnosť neriadi kalendár, ale príroda a naši vodiči budú pripravení v denných aj nočných zmenách okamžite reagovať na aktuálny vývoj počasia. Vzhľadom na prognózy počasia bude na cestách v našej správe v oblasti Poprad opätovne zimná údržba podľa potreby,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK), oblasť Poprad Marián Barilla.

Správa a údržba ciest PSK prevádzkuje pre širokú motoristickú verejnosť internetovú stránku s názvom Oko cestára, ktorá umožňuje vodičom aktuálny kamerový pohľad na vybrané úseky ciest II. a III. triedy v Prešovskom kraji. „Po kliknutí na položku Aktuálny kamerový pohľad sa zobrazí 23 fotografií ciest. Vodiči si tak utvoria približný obraz o stave vozoviek v mapovaných lokalitách. Zistiť si môžu tiež teplotu vozovky a teplotu ovzdušia v danom úseku cesty,“ uzavrel Barilla.

Zima bola na zrážky chudobnejšia

V súvislosti s aktuálnym počasím boli už od štvrtkového večera v službe pracovníci všetkých stredísk v oblastiach Poprad, Stará Ľubovňa a Prešov. Celkovo sa nočná služba týkala zhruba 50 zamestnancov. V noci na piatok už mali aj prvé výkony.

V Starej Ľubovni, Spišskej Starej Vsi a Poprade snežilo už večer, ale teplota vozovky bola 5 – 6 stupňov, čiže nebolo potrebné používať chemický posyp. V noci a ráno boli zasnežené cesty okolo Levoče a najmä horský priechod Vernár, kde to bolo intenzívnejšie a údržba trvala možno dlhšie ako obvykle, ale vážnejšie komplikácie ani nehody neboli hlásené. Situáciu vodičom komplikovalo skôr to, že niektorí už mali prezuté pneumatiky,“ zhodnotil riaditeľ SÚC PSK Marcel Horváth.

V Poprade sú na zimnú údržbu ciest pripravení, v pohotovosti sú mechanizmy aj ľudia, ak by bolo treba, vedia okamžite nasadiť do terénu cestné posádky. „Tohtoročná zima bola v porovnaní s inými rokmi na snehové zrážky chudobnejšia. Náklady na opätovnú aktiváciu zimnej údržby teda vieme pokryť v rámci plánovaných výdavkov,“ uviedol pre agentúru SITA Peter Fabián zo Správy mestských komunikácií v Poprade.

Pripravili sypače a nakladač

V pohotovosti sú cestári v strediskách vo Svidníku, Humennom, Bardejove a Vranove nad Topľou. Na každom zo stredísk sú pripravené minimálne dva sypače a nakladač. „Vzhľadom na predpoveď počasia to tak bude aj počas víkendu,“ uviedol Horváth.

Dodal, že napriek tomu, že už mali sezónu ukončenú, majú k dispozícii ešte dostatok posypového materiálu. Obmedzením podľa neho nie je ani finančné zabezpečenie pokračovania zimnej údržby.

Náklady na zimnú údržbu sú momentálne 6,2 milióna eur. Uvidíme, ako dopadne tento víkend, ale stropom by malo byť 6,5 milióna, čo je zhruba rovnaká suma v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma sezónami. Spotrebovali sme zatiaľ približne 40 tisíc ton kameňa a okolo 20 tisíc ton soli. Aj v tomto ukazovateli sezóna tiež nie je porovnateľná s najhoršími zimami,“ konštatoval riaditeľ SÚC PSK.

Zimnú techniku nemôžu odložiť

Pavel Bekeš, starosta obce Ždiar, uviedol pre agentúru SITA, že zimná údržba v obci trvá až do konca apríla. Skôr si nemôžu dovoliť odložiť zimnú techniku. Situácia v obci je momentálne pokojná, bez výraznejších snehových zrážok.

Náklady na zimnú údržbu sú ročne od desať do dvadsať tisíc eur, podľa zrážok, tento rok to bude horná hranica. Najväčší problém pri výdatných zrážkach sú podľa starostu snehové prehánky, keď musia neustále nielen odhŕňať, ale čerstvý sneh zasype aj posyp na cestách.

Aktivovali aj strediská v Banskobystrickom kraji

Podľa aktuálneho vyhodnotenia počasia na nasledujúce dni aktivovali aj osem stredísk Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Marcela Glevická.

Pracovníci správy ciest vyhodnocujú poveternostnú situáciu priebežne napriek tomu, že oficiálna zimná sezóna už bola uzatvorená.

Vzhľadom na to, že je možné predpokladať nepriaznivé poveternostné podmienky, sneženie a poľadovicu, naša regionálna správa ciest aktivovala strediská Banská Bystrica, Brezno, Žiar nad Hronom, Nová Baňa, Banská Štiavnica, Jelšava, Kriváň a Hnúšťa,“ konkretizovala hovorkyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom