Na Sicílii vyložili stovky migrantov, rozhodnutie Talianska ovplyvnilo päť krajín

Taliansko
Taliansko povolilo lodi s migrantmi kotviť v prístave na Sicílii. 16. júl 2018 foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) – Taliansko povolí na Sicílii vyložiť 450 migrantov, ktorých v sobotu zachránili z preťaženej lode v Stredozemnom mori. Rozhodnutie padlo po tom, ako Francúzsko, Nemecko, Malta, Portugalsko a Španielsko súhlasili, že príjmu po 50 z nich.

Migranti boli na palube veľkej rybárskej lode smerujúcej k talianskemu ostrovu Lampedusa, keď sa Taliansko a Malta začali sporiť o to, kto je zodpovedný za ich prijatie. Malta tvrdila, že svoju povinnosť splnila, keď skontrolovala, či loď nepotrebuje pomoc, čo vraj nepotrebovala.

Taliansko však trvalo na tom, že mala lodi sprístupniť svoje prístavy. V sobotu ráno migrantov z lode presunuli na záchranné plavidlo Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) a loď talianskej pohraničnej polície, ktoré čakajú pri Sicílii. V prístave Pozzallo zatiaľ povolili vystúpiť 57 ľuďom, len ženám a deťom.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v sobotu požiadal všetky členské štáty Európskej únie o pomoc s migrantmi, ktorých osud vyvolal ďalšiu škriepku medzi Talianskom a Maltou o tom, kto ich má prijať. Negatívne na žiadosť zareagoval český premiér Andrej Babiš, podľa ktorého je prijatie migrantov „cestou do pekla“ a len by motivovalo pašerákov s ľuďmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišGiuseppe Conte
Firmy a inštitúcie Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex