Na slobode sa neohrial, amnestovaný muž skončil opäť v cele

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vazenie
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Jedna z osôb, ktorú na amnestiu prepustili, je v policajnej cele. „Po návrate domov sa osoba vyhrážala svojej rodine,“ uviedol na tlačovej besede policajný prezident Tibor Gašpar. Podľa informácií portálu tvnoviny.sk ide o 39-ročného muža.

Okrem toho policajti zaznamenali aj dve drobné krádeže v obchodných centrách, páchateľov už riešia.

Podľa Gašpara udelenie amnestie nezhoršilo bezpečnostnú situáciu na Slovensku. Verejný poriadok narúšali podľa neho len drobné porušenia zákonov v rovine priestupkov. Išlo najmä o hlučnosť a požitie alkoholu. Hluční boli pritom podľa jeho slov skôr tí, ktorí na amnestovaných čakali pred bránami väzníc.

Na amnestiu sa polícia podľa Gašpara dôsledne pripravila. „Aj dnes si odovzdávame informácie o prepustených osobách, aby sme zabezpečili bezpečnosť na našich uliciach,“ dodal s tým, že polícia sa zamerala na pohostinstvá v blízkosti väzníc a na autobusové a železničné stanice.

Slobodu si užíva 753 odsúdených

Vazenie
Foto: Ilustračné foto: SITA/Diana Černáková

Slovenské väznice opustilo v stredu 753 odsúdených, ktorých sa týkala prezidentská amnestia. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.

V stredu, keď nadobudlo účinnosť rozhodnutie prezidenta udeliť amnestiu, posudzovalo 60 sudcov po celom Slovensku podmienky amnestie v jednotlivých prípadoch odsúdených. Do polnoci museli rozhodnúť o všetkých odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody.

V ďalšej fáze použitia amnestie sa bude rozhodovať o všetkých podmienečne odsúdených a o tých, ktorí sú síce právoplatne odsúdení, ale ešte nenastúpili do výkonu trestu. Táto fáza môže trvať dlhšie, keďže súdy si v najbližšom období budú chystať a pripravovať jednotlivé spisy.

Rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča udeliť pri príležitosti 20. výročia vzniku SR amnestiu vníma rezort spravodlivosti ako vyvážené rozhodnutie. „Určitým spôsobom sa dáva šanca ľudom, ktorí porušili zákon, aby im bol trest odpustený a zaradili sa do riadneho života,“ povedala v stredu štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

Vazenie
Foto: SITA/Diana Černáková

Na koho sa vzťahuje prezidentská amnestia?

Prezident amnestiou odpúšťa tresty odňatia slobody, ktorých výkon je podmienečne odložený, odpúšťa nevykonané tresty uložené mladistvým a väzňom v ústavoch s minimálnym stupňom stráženia, ktorí nedostali viac ako 18 mesiacov. Odpúšťa tiež tresty vyhostenia uložené ešte pred 1. augustom 2004 ľuďom, ktorí sú v súčasnosti občanmi iných štátov Európskej únie.

Hlava štátu odpúšťa aj nevykonané tresty odňatia slobody za vojenské trestné činy spáchané vojakmi v povinnej základnej vojenskej službe či v povinnej náhradnej vojenskej službe. Nevzťahuje sa to však na tých, ktorých odsúdili za trestné činy porušovania práv vojakov.

Prezidentova amnestia sa nevzťahuje na ľudí odsúdených za spáchanie trestných činov s následkom smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo škody veľkého rozsahu. Gašparovič nepomôže ani odsúdeným za zanedbanie povinnej výživy, ohrozovanie mravnej výchovy, šírenie toxikománie a podávanie alkoholu mládeži. Rovnako sa amnestia nevzťahuje ani na tresty uložené za ohrozovanie pod vplyvom návykovej látky a opilstva a na tresty osobám, ktoré boli v posledných desiatich rokoch pred ich uložením odsúdené za úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody, výkon ktorého nebol odložený.

Niektorým ľuďom, na ktorých sa amnestia z uvedených dôvodov nevzťahuje, však prezident odpustil. Ide o osoby, ktoré trpia nevyliečiteľnou životu nebezpečnou chorobou, ľudí starších ako 65 rokov odsúdených na menej ako 18 mesiacov a tehotné ženy, ktoré dostali tiež menej ako 18 mesiacov a starajú sa najmenej o jedno dieťa mladšie ako 15 rokov. Výnimku tvoria aj osamelé ženy či muži, ktorí sa starajú najmenej o dve deti mladšie ako 15 rokov, aj keď už boli v posledných desiatich rokoch odsúdení za úmyselný trestný čin.

Vazenie
Foto: SITA/Diana Černáková

Z otvoreného oddelenia Sabová pri Rimavskej Sobote bolo vďaka prezidentskej amnestii prepustených osem väzňov.

Pre SITA to potvrdila Silvia Svitková z Krajského súdu Banská Bystrica. Ďalším siedmim väzňom bol amnestovaný jeden z trestov, čo podľa Svitkovej znamená, že im bol skrátený celkový trest.

Väčšina dotknutých prípadov sa týkala trestného činu krádeže,“ uviedla. Na základe amnestie udelenej prezidentom SR prepustili v stredu z Ústavu na výkon väzby Banská Bystrica 40 väzňov a ďalším šiestim bol amnestovaný jeden z trestov.

Otvorené oddelenie Sabová patrí pod Ústav na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce. Kapacita oddelenia je 69 odsúdených, zaradených do minimálneho stupňa stráženia.

Z väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou prepustili po prezidentskej amnestii 101 odsúdených, z väznice v Leopoldove 28. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajského súdu v Trnave Martin Kulíšek.

Väznice sa vyprázdnili vo všetkých krajoch

Vazenie
Foto: SITA/Diana Černáková

Z väzníc v Košickom kraji prepustili po amnestii 124 ľudí. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová, všetci odsúdení, ktorých sa týkala amnestia, boli v stredu prepustení po nadobudnutí právoplatnosti uznesení Okresného súdu Košice I, Okresného súdu Košice II a Okresného súdu Spišská Nová Ves.

Z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Floriánska Košice prepustili 24 ľudí, z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice – Šaca 97 osôb a z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Levoča troch odsúdených.

Na základe amnestie prezidenta republiky bolo omilostených a prepustených z Ústavu na výkon väzby a trestu v Prešove a Sabinove 38 väzňov. Rozhodovali o tom v stredu „prijatím rozhodnutia“ sudcovia prešovského okresného súdu na pôde oboch ústavov na výkon väzby a trestu do večerných hodín.

Posledný verdikt padol v Prešove desať minút pred 18. hodinou. Odsúdení aj prokurátor sa vzdali práva podania sťažnosti voči prijatému uzneseniu. Rozhodnutia súdu nadobúdali okamžitú právoplatnosť. Ešte v ten istý deň prepustili na slobodu zo Sabinova 20 a z Prešova 18

Jeden z väzňov bol za mrežami iba dve hodiny. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák, do výkonu trestu v Prešove nastúpil v stredu a o dve hodiny ho vďaka amnestii prepustili.

Z ružomberskej väznice prepustili len jedného odsúdeného, zo žilinskej 45 väzňov a zo sučianskej 191 mladistvých. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Anna Dudová Záborská, trestní sudcovia v Žilinskom kraji prešli stovky spisov a na základe rozhodnutia prezidenta o amnestii prepustili 237 odsúdených.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan GašparovičMonika JankovskáTibor Gašpar