Na Slovensko mieria prví Afganci, do Prahy ich privezie český špeciál

Afganistan, lietadlo
Český špeciál by mal do krajiny priviezť desiatky ľudí. Foto: SITA/AP

  • aktualizované 18. augusta 2021, 17:50

Česká republika vyslala pre svojich občanov do Afganistanu vládny špeciál už trikrát. Ako ďalej vo vyhlásení uviedol predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry (Smer-SD), skutočnosť, že do krajiny zatiaľ nebol vyslaný slovenský vládny špeciál, aby bezpečne dopravil slovenských občanov späť do vlasti, považuje za veľké zlyhanie vlády SR.

„Keby však išlo o podporu občianskej spoločnosti v Bielorusku alebo o uvalenie ďalších sankcií voči Rusku, som presvedčený, že minister zahraničných vecí Ivan Korčok a vláda SR by boli schopní konať na hodinovej báze,“ skonštatoval Kéry.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) v stredu povedal, že informácia, že Slovensko stále neposlalo do Afganistanu letecký špeciál nie je pravdivá. Premiér nechcel k téme poskytovať viac detailov. Doplnil však, že Slovensko je zapojené do procesu bezpečného prevozu občanov, či už Slovenskej republiky, alebo Afganistanu.

Český minister obrany Lubomír Metnar zároveň informoval, že na palube českého špeciálu vracajúceho sa z Afganistanu sú aj štyria občania Afganistanu, o ktorých prepravu požiadalo Slovensko.

Minister obrany SR Jaroslav Naď 17. augusta v televízii TA3 uviedol, že Slovensko potrebuje evakuovať z Afganistanu desiatky ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIvan KorčokJaroslav NaďMarián Kéry