Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Don Bosco
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
don Bosco Foto: SITA
9. 04. 2013 6:40 Ostatné od SITASITA Diskusia

Na Slovensko prídu relikvie don Bosca

BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Udeje sa tak vo štvrtok, 11. apríla v podvečerných hodinách, kedy slovenská saleziánska rodina prevezme na slovensko – ukrajinskej hranici relikvie tohto talianskeho svätca. Ako povedal pre agentúru SITA Peter Novák, don Bosco sa celý život venoval výchove chudobných a opustených chlapcov, svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú nábožnosť, rozum a láskavosť. Táto významná udalosť je súčasťou príprav na 200-sté výročie narodenia tohto svätca (1815 – 2015).

Presklená urna s relikviami začala svoju púť v apríli 2009 a do roku 2015 navštívi viac ako 130 krajín po celom svete. Konštrukcia je vyrobená zo železa, hliníka a skla. Spolu s vozíkom váži 450kg a meria skoro 2 metre. „Relikvie, vosková figurína v životnej veľkosti, v ktorej sú uložené ostatky svätého, ako prvé privítajú mesto Michalovce a miestna saleziánska rodina. V stredisku bude po príchode relikvií a úvodnom privítaní slúžená slávnostná svätá omša, nasledovať budú spoločné modlitby mladých, vešpery a večerné bdenie pri donovi Boscovi. Na druhý deň bude stredisko otvorené pre širšie stretnutie so zakladateľom v osobnej modlitbe. Po záverečnej svätej omši sa relikvie špeciálnou dodávkou presunú do iného mesta. Podobný priebeh návštevy bude sprevádzať relikvie aj v iných mestách a saleziánskych strediskách.

Don bosco
Foto: SITA

Na Slovensku pôsobí rehoľa saleziánov od roku 1924. Svojím poslaním sa podľa Novála zameriava na komplexnú výchovu mladého človeka. Saleziáni ponúkajú sprevádzanie a výchovu prostredníctvom záujmových krúžkov, výletov, táborov, hier, športu, spoločenských a kultúrnych podujatí. Nemenej dôležitým poslaním je ponúknutie kresťanských hodnôt, dôvery, priestoru a času mladému človekovi. V slovenskej provincii pôsobí v súčasnosti 217 spolubratov,z toho 179 kňazov v 22 mestách a saleziánskych strediskách. Saleziáni pracujú ako vychovávatelia a pedagógovia aj na viacerých školách, v internátoch, v ústavoch pre mladistvých či ako správcovia vo farnostiach. Svoju pozornosť už dlhodobo zameriavajú aj na výchovu a starostlivosť o rómske deti a mládež. Za týmto účelom zriadili saleziáni v Bardejove – Poštárke, kde aktívne pôsobia od roku 1990, Výchovno-vzdelávacie centrum, ako aj základnú a materskú školu. Svoju misijnú činnosť zamerali aj na košické sídlisko Luník IX, kde pôsobia od roku 2008. Saleziáni sú najpočetnejšou mužskou rehoľou na Slovensku.

Časový harmonogram príchodu relikvií dona Bosca na Slovensku v roku 2013:

11.4. Príchod relikvie z Ukrajiny (Michalovce), 12.4. Humenné, 13.4. Prešov, 14.4. Košice, 15.4. Bardejov, 16.4. Poprad, 17.4 Rožňava, 18.4. Banská Bystrica, 19.4 Sučany, 19.4. Ružomberok, 19.4. Námestovo, 20.4. Dolný Kubín, 20.4 Žilina, 22.4. Dubnica nad Váhom, 23.4. Nová Dubnica, 24.4. Partizánske, 25.4. Trnava, 27.4. Šaštín – Stráže, 28.4. Bratislava Trnávka, 28.4. Bratislava Mamateyova, 29.4. Bratislava Miletičova, 30.4. Bratislava Miletičova, 30.4. – odovzdanie relikvií do Slovinska.

Odporúčané články

Saleziáni prinesú na Slovensku relikvie svojho zakladateľa V Katedrále sv. Martina vystavia relikvie sv. Jána Almužníka

Neprehliadnite

Zo slovenskej zahraničnej politiky sa vytratil konsenzus, tvrdí poslankyňa Cséfalvayová Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ Šatan a Ramsay urobili výrazné zmeny v nominácii, v kádri sú už aj hráči z NHL Ako europoslankyňa by urobila Nicholsonová viac, nechce už riešiť „prízemných ľudí“ Britská kráľovná Alžbeta II. sa dožila 93 rokov, oficiálne oslavy tradične počkajú Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili vyše 200 ľudí, polícia zadržala podozrivých (video) Pápež František požehnal Mestu a svetu, odsúdil útoky na Srí Lanke Austrálsky bezdomovec smútil za potkanom, pomohli mu dobrí ľudia a policajti

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ostatné

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.