Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Myšiarka močiarna
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Myšiarka močiarna.
22. novembra 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Na Slovensko prileteli myšiarky močiarne, znamenajú príchod zimy

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Na juhozápade Slovenska zaznamenali ornitológovia prvé zimujúce jedince myšiarky močiarnej, ktorej prílet znamená nástup zimy.

„Tak, ako lastovička symbolizuje príchod jari, prílet myšiarok močiarnych môžeme považovať za predzvesť zimy. Ide o sovu, ktorá obýva v Európe hlavne jej severnejšie oblasti,“ uviedol Tomáš Veselovský z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Na Slovensku je pomerne vzácna

Myšiarka močiarna je na Slovensku pomerne vzácna. Jej zimoviská sú hlavne v oblasti Britských ostrovov, Holandska, Dánska či Nemecka a len niektoré jedince zaletia až do strednej Európy.

Veselovský prezradil, že myšiarka močiarna cez deň oddychuje netradične na zemi. „Spoločne, v menších kŕdľoch, si jedince vyhliadnu vhodné územie na denný oddych. Vyvýšené trsy vegetácie v mokradiach a lúky sú miesta, ktoré myšiarky močiarne s obľubou využívajú. Pred predátormi ich chráni vynikajúci sluch a maskovanie pripomínajúce okolitú vegetáciu,“ vysvetlil. Najvhodnejší čas na pozorovanie myšiarky močiarnej je podľa neho za šera, keď začína loviť. „Pokiaľ myšiarka nevyletí, je takmer nemožné ju spozorovať,“ dodal.

Najznámejšie zimoviská myšiarok močiarnych

Na Slovensku podľa Veselovského môžeme pozorovať aj ďalší druh myšiarky. Medzi ľuďmi známejšia myšiarka ušatá využíva na oddych najčastejšie mestské prostredie. V chladných jesenných a zimných dňoch posedávajú spoločne desiatky jedincov najmä na ihličnatých stromoch v okolí kostolov, škôl či rodinných domov.

Myšiarka močiarna je vzácnejšia. Kým počet myšiarok ušatých sa u nás počas zimy odhaduje na 7000 jedincov, myšiarok močiarnych je sotva pár stoviek.

Najznámejšie zimoviská myšiarok močiarnych sú v okresoch Michalovce, Trebišov, Sobrance, Košice okolie, Nové Zámky, Galanta, Komárno, Levice, Dunajská Streda, Trnava. Niektoré myšiarky močiarne na Slovensku aj hniezdia, a to najmä v okresoch Michalovce, Trebišov, Nové Zámky, Galanta, Komárno a Bratislava.

Odporúčané články

Zoo Bojnice chová tento druh po prvý raz v histórii, ide o veľmi vzácneho afrického žeriava Zoo v Bojniciach získala ďalší vzácny exemplár, je iba v dvoch zoologických záhradách na svete

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...