Na Slovensko prileteli ďalšie dva nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk

Vrtuľník UH-60M Black Hawk, Ozbrojené sily SR
Vrtuľník OS SR UH-60M Black Hawk počas medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 na letisku Sliač. Sliač, 3. august 2019. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.
  • aktualizované 26. augusta 21:27

Na letisku Sliač v pondelok pristáli ďalšie dva nové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk, ktoré budú súčasťou výzbroje Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

„Ide o ďalší posun v modernizácii techniky našich vzdušných síl a zároveň tak aj o posilnenie ich spôsobilostí. Nové čierne jastraby budú slúžiť nielen pre potreby ozbrojených síl, ale najmä v prospech všetkých občanov v rôznych krízových situáciách,“ priblížil šéf rezortu obrany Peter Gajdoš v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Ako ďalej doplnil minister, len nedávno boli vrtuľníky Black Hawk nasadené pri hasení požiaru v ťažko dostupnom teréne Nízkych Tatier v katastri obce Bystrá a sú naplno zapájané do cvičení ozbrojených síl.

Úspešný akvizičný proces

„Som veľmi rád, že za pôsobenia aktuálneho vedenia rezortu obrany sa začali reálne napĺňať projekty modernizácie. Nie je to iba záväzok voči našim spojencom, ale je to predovšetkým záväzok voči našim občanom,“ zdôraznil generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že tak, ako sa vedeniu rezortu darí realizovať modernizačné projekty vzdušných síl, tak sa mu bude aj naďalej dariť tiež pri projektoch pozemných síl.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko poďakoval vedeniu ministerstva obrany za úspešne zvládnutý akvizičný proces rozšírenia flotily vrtuľníkov a zároveň zdôraznil, že nové dva vrtuľníky prispejú k zdynamizovaniu procesu výcviku leteckého aj pozemného personálu.

Piloti preškolení v USA

S novými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk v pondelok na Slovensko prileteli piloti vzdušných síl, ktorých sa už na tento typ vrtuľníkov v Spojených štátoch amerických preškolilo 17 a ďalší traja sa doškoľujú. Posádky boli vyškolené na rôzne úlohy, napríklad leteckú prepravu, výsadky, záchranu osôb pomocou žeriavu, špeciálne spôsoby vysadenia, hasenie požiarov či lietanie v horskom teréne.

Vzdušné sily Ozbrojených síl SR tak majú od pondelka vo výzbroji už šesť vrtuľníkov tohto typu, pričom zvyšné tri budú v zmysle kontraktu doručené do konca tohto roka. Všetky budú dislokované vo Vrtuľníkovom krídle generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove.

Celkovo deväť vrtuľníkov UH-60M Black Hawk obstaralo Ministerstvo obrany SR prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales). V sume kontraktu vo výške 261 miliónov amerických dolárov je okrem ceny vrtuľníkov zahrnutá aj logistická podpora, výcvik leteckého a technického personálu a preprava vrtuľníkov na Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR