Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom plyn
ilustračné foto Foto: SITA/AP
16. septembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Na Slovensko prúdi z Ruska o štvrtinu menej plynu

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Situácia s dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko sa nezlepšuje.

SPP eviduje pokles dodávok plynu o takmer štvrtinu

Kým minulý týždeň evidoval najväčší dodávateľ zemného plynu, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), pokles dodávok plynu o zhruba 10 %, v utorok už zaregistroval zníženie dodávok plynu o takmer 25 %.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

“Napriek tomu ubezpečujeme, že na zákazníkov SPP táto situácia nemá žiadny vplyv a plynulé dodávky sú v plnej miere zabezpečené. Aj po spomínanom znížení vieme pokryť dennú spotrebu všetkých zákazníkov SPP na Slovensku, od domácností až po veľké priemyselné podniky,” dodal hovorca SPP Peter Bednár.

Plynári ubezpečujú, že majú nástroje na plynulé zásobovanie

Slovenskí plynári stále tvrdia, že majú pre prípadné obmedzenie dodávok plynu k dispozícii viacero nástrojov pre zabezpečenie plynulého zásobovania všetkých svojich zákazníkov.

“Podzemné zásobníky sú k dnešnému dňu naplnené takmer na maximum, čo predstavuje objem približne 1,5 miliárd metrov kubických plynu. To znamená, že objem plynu uskladnený len v zásobníkoch tak postačuje na pokrytie spotreby všetkých našich zákazníkov na približne päť mesiacov,” konštatoval Bednár. Plynári zatiaľ nekonkretizovali čo, alebo kto je za krátením dodávok plynu.

Problémy s dodávkami plynu začali minulý týždeň v stredu. Celý minulý týždeň išlo približne o 10-percentné krátenie dodávok plynu. Problémy s dodávkami ruského plynu hlásili aj Poľsko či Rakúsko. Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne.

Odporúčané články

Plyn k nám stále tečie obmedzene, plynári upokojujú situáciu Na Slovensko už druhý deň tečie menej plynu, hlásia plynári

Témy

Diskusia

prd Ukrajinci keď nechcú obchodovať s RF, mohli by aspoň s Čiňanmi. Môžu nakúpiť vo veľkom z Číny plynové zapaľovače a reverzom z nich čerpať plyn, to platí aj pre SR, ale aj pre EU. hmmmm Takto o rok budeme radi keď vôbec niečo potečie, no mám strach, že táto zima bude naozaj horúca, história prezrádza že takto začínali obe svetové vojny, po hospodárskom, ekonomickom a spoločenskom kolapse nastúpili delostrelci na všetkých frontoch, dnes na nás... Úžerník Tajtrlíci EÚ - od Barolióza,cez Rumpeľa až po Oštatú sa už môžu už dnes chytiť za ručička a tancovať do kolečka dokola a spievať - BUDE ZIMA,BUDE MRÁZ ....... a bude horšie. Protón Však podla našej vlády plyn Slovensko nepotrebuje, keď ho môže spätne predávať ukrajinským podvodníkom! Súčasná vláda svojim pokryteckým postojom ohrozila životnú úroveň slovenských občanov a za tento stav nesie plnú zodpovednosť. Je životným záujmom našich ľudí, aby dostávali lacný plyn...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...