Na Slovensko sa vracia zo zahraničia čoraz viac Slovákov, prevýšili aj počty odídencov

Cestovanie, práca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Počet ľudí prichádzajúcich na Slovensko v roku 2016 prevýšil počet odídencov o takmer šesťtisíc. V roku 2017 ich počet opäť narástol a dosiahol až 15-tisíc. Migračnú bilanciu zlepšujú cudzinci, ktorí prichádzajú na Slovensko pracovať.

Tretina sú cudzinci

V posledných dvoch rokoch tak na Slovensko podľa údajov zdravotných poisťovní prišlo celkovo viac ľudí ako z neho odišlo. Vyplýva to z najnovšiemu komentára Inštitútu finančnej politiky na Ministerstve financií (MF) SR. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor MF SR.

Každý tretí prichádzajúci do SR v roku 2016 bol cudzinec. Podiel príslušníkov iných krajín na imigrácii na Slovensko za posledné štyri roky vzrástol takmer o polovicu.

Najviac zastúpení sú občania Ukrajiny, Srbska a z krajín mimo Európy k nám prichádzajú hlavne obyvatelia Vietnamu, Číny a Kórey. V porovnaní s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky (V4) je však prílev cudzincov na Slovensko výrazne nižší, konštatuje komentár Inštitútu finančnej politiky.

Z krajiny stále odchádza viac mladých ľudí

Ako sa v tlačovej správe ku komentáru ďalej uvádza, bez príchodu občanov z iných krajín by bolo migračné saldo stále záporné. Trend sa však zlepšuje. Kým v rokoch 2010 až 2015 prišlo každoročne späť na Slovensko približne 28-tisíc Slovákov, v roku 2016 sa toto číslo zvýšilo až na 32-tisíc. Počet ľudí odchádzajúcich zo Slovenska vo veku 18 až 28 rokov je však stále mierne vyšší ako počet prichádzajúcich.

Až 61 % prisťahovalcov vo veku 24 až 60 rokov, ktorí prišli na Slovensko v roku 2015, bolo hneď ekonomicky aktívnych. Zahraničných imigrantov lákajú regióny s veľkým počtom voľných pracovných miest. Mzdy cudzincov po príchode na Slovensko nie sú výrazne odlišné od zárobkov vracajúcich sa našincov.

Z najnovšieho komentára Inštitútu vidno, že za účelom vysokoškolského štúdia na Slovensko v roku 2016 zo zahraničia prišlo takmer tritisíc ľudí, ktorí tvorili osem percent všetkých nových zapísaných študentov. Približne polovica z nich pochádzala z EÚ. Z krajín mimo EÚ prišlo najviac študentov z Ukrajiny (22 %), Srbska (9 %) a Nórska (5 %).

Pobyt cudzincov na Slovensku sa predlžuje

Dĺžka pobytu cudzincov po príchode na Slovensko sa v porovnaní s minulými rokmi výrazne predlžuje. Z cudzincov, ktorí prišli v roku 2004, odišlo po prvom roku pobytu na Slovensku 21 percent, z prichádzajúcich cudzincov v roku 2015 to bolo už len 12 percent. Našinci ostávajú po návrate na Slovensku dlhodobo.

Až 70 percent z nich sa usadí na minimálne päť až desať rokov. Podľa prieskumov sú najčastejšími motiváciami návratu Slovákov spätosť s rodným krajom, vôľa pomôcť slovenskej spoločnosti a nižšie pracovné tempo umožňujúce tráviť viac času s rodinou, konštatuje najnovší komentár Inštitútu finančnej politiky na MF SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom