Na Slovensko už druhý deň tečie menej plynu, hlásia plynári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reverzný tok plynu na Ukrajinu je v prevádzke
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Na Slovensko prúdi stále menej zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) aj vo štvrtok zaznamenal mierny pokles dodávok plynu o približne desať percent. Slovenskí odberatelia však nemusia mať podľa plynárov žiadnu obavu z toho, že by aktuálny stav v dodávkach plynu nejako pocítili.

„Na dodávky pre všetkých zákazníkov od domácností po veľké priemyselné podniky táto situácia nemá žiadny vplyv a sú v plnej miere zabezpečené. Znížené dodávky totiž predstavujú dostatočný objem plynu pre zdrojovanie všetkých našich zákazníkov a zároveň z nich dopĺňame zásobníky, ktoré budú v najbližších dňoch naplnené na 100 percent,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár.

Slovenskí plynári zatiaľ nekonkretizovali dôvody, pre ktoré už druhý deň zaznamenali nižšie dodávky plynu.

Aj Poliaci stále hlásia znížené dodávky plynu z Ruska. „Stále dostávame menšie množstvá plynu, než žiadame,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Gaz-System Malgorzata Polkowska. Neuviedla však, o koľko sú dodávky nižšie. Zároveň informovala, že Poľsko dostáva viac plynu z Česka a z Nemecka.

Ruská spoločnosť Gazprom odmieta tvrdenia o znížených dodávkach plynu do Poľska. „Mediálne správy o obmedzených dodávkach plynu do poľskej spoločnosti PGNiG nie sú pravdivé. V súčasnej dobe zostáva prietok plynu do Poľska rovnaký ako v predchádzajúcich dňoch. Toto množstvo predstavuje 23 miliónov kubických metrov za deň. Dodávky plynu pozdĺž všetkých ciest vykonávame v súlade so súčasným exportným potenciálom a pokračujeme v doplňovaní podzemných zásobníkov plynu na území Ruskej federácie,“ oznámil hovorca spoločnosti Gazprom.

Ukrajinci kupujú plyn zo Slovenska

Ukrajina v súčasnosti nakupuje plyn cez Slovensko za 320 až 330 amerických dolárov za tisíc metrov kubických. Informuje o tom agentúra Interfax Ukrajina s odvolaním na slová šéfa Ukrtransgazu Igora Prokopiva. Ako dodáva, pre Ukrajinu tak v súčasnosti nie je výhodné nakupovať plyn z Maďarska, kde je cena 400 amerických dolárov za tisíc metrov kubických.

Šéf ukrajinskej prepravnej spoločnosti ešte predtým uviedol, že Rusku sa podarilo umelo navýšiť ceny plynu pre maďarský trh na 400 dolárov za 1 000 kubických metrov, čo zabraňuje využívať plnú kapacitu maďarského plynového prepojenia na Ukrajinu.

Ceny plynu Ukrajine vzrástli po zvrhnutí Janukovyča

Práve problémy s cenou za zemný plyn viedli k zastaveniu dodávok plynu z Ruska na Ukrajinu. Rusko stoplo dodávky plynu Ukrajine v júni. Vlani Rusko znížilo Ukrajine cenu za plyn na 268,50 dolárov za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 dolárov za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.

Ukrajina však signalizovala, že je ochotná akceptovať aj čiastku tesne nad 300 dolárov za tisíc metrov kubických. Moskva sa nechala počuť, že je pripravená znížiť Ukrajine cenu plynu na 385 dolárov za tisíc kubických metrov.

Rokovania o cenách plynu by mali byť 20. septembra

Predstavitelia Ukrajiny, Ruska a Európskej komisie (EK) sa stretnú na novom kole rokovaní o spore Kyjeva a Moskvy, ktorý sa týka cien za plyn, 20. septembra. Informovala o tom hovorkyňa Európskej komisie (EK) Marlene Holznerová.

„Poznáme dátum trojstranných rokovaní medzi ruskými partnermi, ukrajinskými partnermi a nami. Bude to 20. septembra v Berlíne,“ povedala Holznerová.

Ruské ministerstvo energetiky pozvánku už od komisie dostalo, tvrdí však, že o mieste a dátume rokovania sa stále diskutuje. „V súčasnosti zainteresované strany diskutujú o mieste a dátume stretnutia,“ uviedol ruský rezort energetiky vo svojom stanovisku.

Holznerová zároveň uviedla, že Poľsko informovalo EK o obmedzeniach dodávok plynu z Ruska. „Dostali sme informáciu o tom, že poľské úrady v súčasnosti pátrajú po príčinách. Zisťujú, či ide o príčiny obchodnej alebo technickej povahy,“ povedala Holznerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Janukovyč
Firmy a inštitúcie Gazprom