Na Slovensku bude sídliť styčný dôstojník z európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž

Polícia SR, hranica
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex bude mať na Slovensku svojho styčného dôstojníka.

Memorandum podpísala ministerka Saková

Vyplýva to z Memoranda o porozumení medzi Ministerstvom vnútra SR (MV SR) Slovenskej republiky a Frontexom, ktoré v utorok piateho júna 2018 v Luxemburgu podpísala ministerka vnútra Denisa Saková a výkonný riaditeľ organizácie Fabrice Leggeri.

Z podpísaného Memoranda okrem iného vyplýva, že styčný dôstojník bude mať na Slovensku pravidelný prístup k všetkým potrebným informáciám, ktoré sa týkajú situácie, trendov a možných hrozieb na vonkajších hraniciach, cezhraničnej trestnej činnosti a terorizmu či v oblasti návratovej politiky.

Komunikácia s Frontexom bude ľahšia

Taktiež bude mať prístup k vrcholovému vedeniu orgánov zodpovedných za riadenie hraníc, presadzovanie práva a návratovú politiku. Styčný dôstojník agentúry Frontex pre Slovenskú republiku, Českú republiku a Poľsko by mal sídliť v Bratislave v priestoroch Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.

„Veľmi sa teším z úspechu Slovenska, pretože styčný dôstojník agentúry Frontex s pôsobnosťou pre Slovensko, Českú republiku a Poľsko bude sídliť práve v Bratislave. Uľahčí to komunikáciu medzi nami a Frontexom v otázkach, ktoré sa týkajú ochrany vonkajších hraníc Európskej únie,“ povedala ministerka Denisa Saková v oficiálnom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie rezortu vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž FrontexMV Ministerstvo vnútra SR