Na Slovensku budú opäť platiť obmedzenia a konzílium odborníkov odporúča zvážiť cestovanie do zahraničia (video)

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 13. augusta 20:12

Konzílium epidemiológov po štvrtkovom rokovaní na Úrade vlády SR rozhodlo odporučiť obyvateľom Slovenska, najmä rodičom s deťmi, zvážiť v závere augusta cestovanie do zahraničia.

Rizikové regióny v zahraničí

Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), aktuálny zoznam menej rizikových krajín nebudú prehodnocovať do 1. septembra, budú však prehodnocovať rizikové regióny v jednotlivých krajinách.

Viac o téme: Koronavírus

Napríklad v Českej republike ide o Prahu a okolie, v Chorvátsku medzi rizikové regióny pribudla Splitsko-Dalmatínska župa pri Jadranskom mori, kde dovolenkujú aj Slováci.

V súvislosti s koronavírusom a začiatkom nového školského roka konzílium odborníkov neodporúča od 1. septembra do 1. októbra organizovať hromadné podujatia. Na štvrtkovom zasadnutí sa rozhodlo aj o zákaze hromadných podujatí nad 1000 ľudí (vrátane športových podujatí), bude platiť aj zákaz interiérových hromadných podujatí nad 500 ľudí a tiež všetkých interiérových hromadných podujatí po 23.00 s výnimkou svadieb.

Na polovicu sa obmedzí aj kapacita kúpalísk a akvaparkov. „Ide o veľmi rizikové miesta,“ ozrejmil Krajčí. Opatrenia v prípade zariadení sociálnych služieb by mali byť prijímané najmä na regionálnej úrovni. „Na Slovensku je v súčasnosti najviac rizikový trenčiansky región. Vyzývame okresné aj úrady v sídle kraja, regionálne úrady verejného zdravotníctva a všetkých zriaďovateľov zariadení sociálnej starostlivosti, aby vyhodnocovali situáciu a na základe nej prijímali opatrenia,“ dodal Krajčí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nárast počtu nových nakazených

Dôvodom opatrení konzília v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu je pokračujúci nárast nakazených ľudí, keďže denne pribúdajú desiatky prípadov. Od začiatku tohto mesiaca do 12. augusta na Slovensku pribudlo zhruba štyristo infikovaných osôb.

„Konzílium sa rozhodlo odporučiť, aby každý občan krajiny a najmä tí, ktorí majú maloleté deti, študentov, zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Pokiaľ sa rozhodnú cestovať, rozhodli sme sa im nekomplikovať život a nebudeme do 1. septembra prehodnocovať menej rizikové krajiny,“ povedal Krajčí.

„Avšak rozhodli sme sa, že je zodpovedné zadefinovať rizikové regióny v jednotlivých krajinách a počnúc dnešným dňom (štvrtok) každé dva týždne budeme aktualizovať tieto údaje,“ podotkol minister zdravotníctva. Rizikovosť jednotlivých krajín sa podľa neho môže pravdepodobne od začiatku septembra meniť.

Minister upozornil, že počet nakazených výrazne stúpa napríklad v Nemecku, vo Francúzsku či v Španielsku. Okrem rizikových regiónov v Česku a Chorvátsku poukázal aj na rizikové poľské pohraničné regióny Sliezske a Malopoľské vojvodstvo.

„S výnimkou troch regiónov je Španielsko viac-menej celé rizikové, veľmi rizikové je najmä Katalánsko a okolité regióny. Takisto stúpa ochorenie aj vo Francúzsku, v Belgicku, na Malte, v Írsku, Dánsku, vo Veľkej Británii a v Estónsku,“ podotkol Krajčí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí