Na Slovensku cvičia americkí vojaci, Glváč to oceňuje

Minister Glváč oceňuje cvičenie amerických vzdušných síl u nás
Minister obrany SR Martin Glváč (uprostred) počas cvičenia 7. letky špeciálnych operácií USAF na vojenskom Letisku Sliač. Foto: SITA/Miroslava Chabadová

SLIAČ 19. augusta (WEBNOVINY) – Ako dôkaz a príklad dobrej spolupráce medzi členskými krajinami NATO a toho, že Slovensko je dobrým partnerom Aliancie hodnotí minister obrany Martin Glváč spolu so zástupcom vedúceho misie na Veľvyslanectve USA na Slovensku Normanom Thatcherom Scharpfom cvičenie 7. letky US Air Force (Vzdušné sily Spojených štátov), ktoré prebieha od 8. do 21. augusta na Slovensku. Uviedli to na utorňajšej návšteve cvičenia na leteckej základni Sliač.

Ako uviedol Glváč, zámerom ministerstva obrany je ponúkať čoraz viac naše výcvikové priestory zahraničným partnerom. Hoci ide aj o komerčnú záležitosť, okrem financií považuje za prínosné skúsenosti, ktoré získajú naši vojaci.

Obrazom: Minister Glváč oceňuje cvičenie amerických vzdušných síl u nás

„Naši vojaci vidia, ako sa cvičí, poskytujeme im logistiku, súčinnosť. Využívajú sa naše strediská, vieme, čo by sme mali kde dobudovať, zlepšiť, aby sa dali lepšie využíva,“ povedal Glváč.

Norman Thatcher Scharpf uviedol, že Slovensko má veľmi dobrú vojenskú tréningovú infraštruktúru. „Naša jednotka tu mohla cvičiť v reálnych podmienkach. Naozaj potom niekoľko vojakov, ktorí sú tu dnes, pôjde do Afriky, a skúsenosti, ktoré tu získali, im pomôžu na tamojšej misii,“ povedal.

Na cvičení 7. letky US Air Force sa zúčastňuje 73 amerických vojakov s dvoma lietadlami typu CV-22 Osprey, ktoré sa na Slovensku predstavujú prvýkrát. Ide o lietadlá, ktoré môžu vzlietať a pristávať ako vrtuľníky a používajú sa primárne na výsadky a vyzdvihovanie špeciálnych jednotiek. Cieľom cvičenia je simulácia pristávania v podmienkach zníženej viditeľnosti v prašnom prostredí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie Letisko Sliač