Na Slovensku je viac ako desaťtisíc čiernych stavieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krasnohorske podhradie
Osada v Krásnohorskom Podhradí Foto: Erik Hrivnák www.krasnohorskepodhradie.s

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku je podľa odhadov viac ako desaťtisíc nepovolených, teda tzv. čiernych stavieb. Predpokladá to ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

„Presné číslo momentálne neexistuje, ale k dispozícii máme určité informácie od ZMOS-u (Združenie miest a obcí Slovenska) a konkrétnych obcí. Môžeme hovoriť o tisícoch nepovolených stavieb, predpokladáme viac ako 10 tisíc,“ informoval v utorok agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa.

Veľké množstvo stavieb bez povolenia je v osadách s rómskym obyvateľstvom. Možnosťami riešenia týchto čiernych stavieb sa momentálne zaoberá pracovná skupina ministerstva. Má pripraviť také návrhy, ktoré budú túto problematiku riešiť systémovo a komplexne.

Atlas rómskych komunít

„Pokiaľ ide o stavby v rómskych osadách, v týchto dňoch by mal byť zverejnený Atlas rómskych komunít a tiež sa pripravuje pasportizácia obydlí a stavieb v rómskych osadách,“ uviedol Kóňa s tým, že sa budú mapovať napríklad z hľadiska ich veku, technického stavu či vlastníckych práv. „Tieto informácie by nám mohli dať reálnejší obraz o aktuálnej situácii,“ dodal.

Stavebník nepovolenej stavby bude môcť podľa návrhu nového stavebného zákona požiadať o dodatočné stavebné povolenie iba do jedného roka od účinnosti zákona. „Po uplynutí tohto prechodného obdobia nebude možné požiadať o dodatočnú legalizáciu žiadnej stavby,“ priblížil Kóňa.

Nový zákon je oveľa prísnejší

Nový stavebný zákon, ktorý má po schválení nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014, nanovo rieši problematiku nepovolených stavieb. O dodatočné povolenie čiernej stavby tak bude možné požiadať do 30. júna 2015.

Ak stavebník nepovolenej stavby počas jedného roka od účinnosti nového zákona nepožiada o riadne stavebné konanie, alebo nebude možné stavbu zlegalizovať, stavebný úrad rozhodne o jej odstránení.

Nový zákon bude podľa ministerstva zároveň oveľa prísnejší k nelegálnym stavbám v procese výstavby. Ak stavebník neuposlúchne výzvu na zastavenie stavby, bude možné napríklad uzatvoriť stavenisko, odpojiť ho od dodávok vody a energií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať