Na Slovensku je z kartelu podozrivá renomovaná značka áut

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Desať firiem pôsobiacich na slovenskom trhu v oblasti distribúcie a predaja osobných a úžitkových automobilov možno uzatvorili medzi sebou ťažkú kartelovú dohodu. Protimonopolný úrad SR (PMÚ) už začal z vlastného podnetu správne konanie voči nemenovaným spoločnostiam vo veci možných dohôd obmedzujúcich obchodnú súťaž.

„Získali sme podklady a informácie, na základe ktorých sme dospeli k záveru, že medzi podnikateľmi mohlo dôjsť k uzatvoreniu dohôd vo forme určenia cien tovaru, rozdelenia trhu alebo zdrojov zásobovania, koordinácie postupu pri predkladaní ponúk vo verejných obstarávaniach, ako aj k výmene citlivých obchodných informácií,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede riaditeľ odboru kartelov PMÚ Peter Demčák.

Podľa PMÚ podnikateľom, ktorí sú účastníkmi horizontálnych dohôd medzi priamymi konkurentmi, ktoré sa považujú za ťažké kartely, hrozí pokuta až do výšky 10 percent z ich obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie. „Z desiatich prešetrovaných firiem sú deviati autorizovaní predajcovia istej značky a jeden je importér tejto značky. Ide o renomovanú a etablovanú značku na slovenskom trhu,“ konštatoval Demčák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SR