Na Slovensku je z pohľadu terorizmu bezpečne, tvrdí Lipšic

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Slováci by sa v budúcnosti mohli dozvedieť o tom, aké veľké je pre nich riziko teroristických útokov, prostredníctvom stupnice. „Chceme ju vytvoriť, aby verejnosť informovali, či je alebo nie je zvýšené riziko hrozby teroristických útokov. Chceme takýto model vytvoriť do konca budúceho roka,“ vyhlásil dnes po prerokovaní nového Národného akčného plánu boja proti terorizmu na roky 2011 až 2014 minister vnútra Daniel Lipšic.

Stupnica teroristického ohrozenia je zavedenou praxou viacerých európskych krajín, USA i Kanady, rovnako aj medzinárodných organizácií ako NATO alebo EÚ. V praxi to bude vyzerať tak, že pracovníci budú monitorovať spravodajské informácie aj z iných krajín, policajné informácie, a ak bude nejaké konkrétne riziko, zvýši sa aj stupeň ohrozenia.

To, aký stupeň je na Slovensku momentálne, nechcel Lipšic špecifikovať, stupnicu a kritériá jednotlivých úrovní totiž ešte musia vytvoriť. „Zatiaľ žiadne bezprostredné riziko nehrozí, ale musíme byť na rôzne riziká pripravení. Zatiaľ je situácia na Slovensku bezpečná. Na Slovensku je zatiaľ riziko jedno z najnižších,“ vyhlásil.

Slovensko by stále so „značnou pravdepodobnosťou“ nemalo byť jedným z primárnych cieľov teroristických útokov, no už zachytili aj signály o zvýšení rizika teroristického ohrozenia Slovenska súvisiace s vývojom v Afganistane, Iraku, či aktívnou účasťou SR v medzinárodných organizáciách, na zahraničných protiteroristických aktivitách a operáciách. Na Slovensku by podľa materiálu nemali byť teroristi, no existuje riziko, že krajinu využívajú na tranzit, materiálno-technickú podporu alebo zázemie po spáchaní trestného činu terorizmu.

Na Slovensku nezaznamenali kompetentní žiadnu priamu aktivitu teroristických skupín, ani osoby alebo skupiny, ktoré by sa pripravovali spáchať teroristický trestný čin. Ako však dodal Lipšic, na mnohé prípady, ako sú šialení strelci či kanibali, nebolo Slovensko pripravené a treba sa prispôsobiť.

O hrozbách počas MS hovoriť nechcel

Lipšica potešilo, že sa žiaden útok nevyskytol počas nedávnych majstrovstiev sveta v hokeji na Slovensku, na Slovensko prišlo nielen množstvo cudzincov, ale prišli aj tímy a fanúšikovia z krajín, ktoré sú ohrozené terorizmom. Nechcel však povedať, či existovali nejaké hrozby.

„Ak by som také informácie zachytil, tak predpokladám, že by sme ich nezverejňovali, pokiaľ by nedosiahli nejakú mieru relevancie,“ vyhlásil. Slovensko vlani prijalo troch bývalých väzňov z americkej väznice Guantánamo. Podľa dokumentov WikiLeaks mali teroristickú minulosť. „Tí ľudia, ktorí boli prijatí minulou vládou z Guantánama, v súčasnosti nepredstavujú bezpečnostné riziko,“ tvrdí Lipšic.

Na Slovensku možno hovoriť o umiernenosti moslimskej komunity ako celku. Lídri moslimských združení sa dlhodobo vyhýbajú verejným radikálnym reakciám na dianie v krízových oblastiach aj na medializované prípady kritiky islamu považované v moslimskom svete za hanobenie tejto viery. Existujú však signály o nepriamom vplyve fundamentalistických a extrémnych výkladov islamu zo zahraničia na niektorých radikálnejších moslimov žijúcich v Slovenskej republike.

„Na Slovensku je moslimská komunita pomerne malá a faktom je, že všetky teroristické útoky v posledných rokoch boli spáchané v zásade moslimskými teroristami, z tohto pohľadu nejaké bezprostredné riziko nehrozí, ale nedá sa ani vylúčiť,“ tvrdí Lipšic.

Slovákom nehrozia prípadné útoky len na Slovensku, no riziko hrozí aj v zahraničí. Príkladom je januárový výbuch na letisku v Moskve. Ako tvrdí Lipšic, sú aj iné európske krajiny porovnateľné so Slovenskom, kde sa vyskytli útoky teroristov alebo moslimských extrémistov.

Protiteroristické analytické centrum SIS

Do konca tohto roka by sa mala posúdiť potreba a možnosť zriadenia postu národného koordinátora boja proti terorizmu v SR. Slovenská informačná služba by mala podľa návrhu zriadiť vo svojich štruktúrach protiteroristické analytické centrum s celoštátnou pôsobnosťou, stať by sa to malo do decembra 2012.

Súčasťou navrhovaných opatrení je aj posilnenie ničenia nelegálneho obchodu s vojenským materiálom, analýza duchovnej scény na Slovensku, vytvorenie efektívnych pravidiel na zmrazovanie finančných zdrojov a aktív teroristov, vyhodnotenie efektivity uplatňovania trestnej zodpovednosti právnických osôb a zabezpečenie prítomnosti minimálne jedného pyrotechnika na pracoviskách Kriminalistického a expertízneho ústavu v mimopracovnom čase. K

ompetentní sa tiež chystajú monitorovať vzdelávacie zariadenia v súvislosti s extrémistickou ideológiou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Lipšic