Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Thinkstock
22. septembra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia(11)

Na Slovensku nemá kto stavať, chýbajú kvalitní robotníci

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Vyťaženie kapacít stavebných firiem naďalej rýchlo rastie. Šesť z desiatich spoločností v odvetví má nedostatok realizačných kapacít. V priemere sú kapacity stavbárov aktuálne vyťažené na 88 percent, vo veľkých firmách na 95 percent, v stredných a malých firmách na 87 percent. Spoločnosti zaoberajúce sa pozemnou výstavbou hovoria o vyťažení na 89 percent a firmy stavajúce dopravnú infraštruktúru o naplnení na 86 percent. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou Ladce.

Zamestnanci aj stroje idú v mnohých firmách naplno

Dôvodom nárastu vyťaženia kapacít stavbárov je zvyšovanie objemu prác. Ten za sedem mesiacov tohto roka vzrástol medziročne o 15 percent. Priestor pre prijímanie nových zákaziek majú riaditelia firiem podľa analýzy obmedzený. Zamestnanci aj stroje idú v mnohých firmách naplno. Pred pol rokom boli kapacity stavebných firiem vyťažené na 65 percent a pred troma mesiacmi na 81 percent.

“Niekoľko rokov stagnácie stavebníctva a sprievodných negatív, ako nereálne nízke ceny, dlhé termíny úhrady faktúr, resp. neplatenie za vykonané práce, sa prejavilo v znižovaní počtov a nízkej zainteresovanosti stavbárov. Sprievodným aktuálnym problémom stavebníctva je fakt, že niektoré zo stavieb sa realizujú za podmienok vytendrovaných v minulosti, čo neumožňuje primerané a spravodlivejšie odmeňovanie,” uviedol generálny riaditeľ Považskej cementárne Anton Barcík.

Chýbajú elektrikári či tesári

S prísunom práce chýbajú v stavebníctve zamestnanci. “Štvrtina spoločností si sťažuje na nedostatok zamestnancov naprieč celým odborom. Viac než tretine chýbajú niektoré profesie. V stavebníctve chýbajú vyučení tesári, stolári, elektrikári, železničiari ale aj strojníci a zámočníci,” upozornil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Na trhu popri zamestnancoch chýbajú aj subdodávatelia stavbárov. Problém s dostatkom subdodávateľských firiem má takmer polovica stavebných spoločností. “Aktuálne pripravujeme dva projekty, pričom už v prípravnej fáze pociťujeme tlak na profesistov a ich požiadavky na vyššie ceny pre profesie a projektantov. Taktiež začína problém s kvalitou vykonávanej práce – pomer cena a kvalita nie je úmerná trhu,” upozornil riaditeľ firmy O.M.C. Invest, spol. s r. o. Mário Červenka. Potvrdila to aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK, a. s. Magdaléna Dobišová. “Vzhľadom na veľkú rozostavanosť je dnes na stavebnom trhu všeobecne mierny nedostatok stavebných kapacít a nejde ani tak o technických pracovníkov, ale skôr o kvalitné robotnícke profesie,” uviedla.

Odporúčané články

Majiteľov a správcov budov čaká nová povinnosť Slovenské stavebníctvo rastie v Európskej únii najrýchlejšie

Témy

Diskusia

JanoKelnaLuptak Čo mi tote hutorite, ja som skolky staval, a vy smeraci len by ste sa flakali v politike, kurvy. milas Nuž, tentoraz musím nesúhlasiť, lebo len cigánske etnikum na Slovenksu robí takmer 8% a to sa nemení, takže aj za Dzurindu to bolo hodne nad 10%!!!!!!!!!!! milas Hlavne, že máme kvalitných ITčkárov, oni si postavia domy z programovacích jazykov!!! 17-10 Pozor, ja hovorim o zakazkach, ktore finanncuje stat, cize idu, vraj, z nasho spolocneho. Pokial si finanncuje nieco sukromny sektor, nech si tam zamestna koho chce, alebo da zakazku komu chce. Dalsia vec na ktoru by mal dohliadnut stat je,... _peter_ Privalený a prijebaný Privalinec za Dzurindu bola na Slovensku 8%- ná nezamestnanosť. To len za tvojho birmovaného bolševika Ficka je 15%.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

NAJKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...