Na Slovensku platí druhý stupeň teroristického ohrozenia

Robert Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Minister vnútra Robert Kaliňák po pondelkovom útoku na vianočných trhoch v Berlíne potvrdil, že na Slovensku stále platí druhý, teda zvýšený stupeň teroristického ohrozenia.

Zároveň ale zdôraznil, že nemajú informácie o bezprostrednom ohrození Slovenska. „Robia sa preventívne opatrenia, aby sa akékoľvek riziko zmenšovalo. Aktuálne bude na Slovensku hliadkovať bezmála 1000 policajných hliadok, v bežnom režime ich je v službe 300,“ vysvetlil.

Policajné hliadky budú na miestach, kde je zvýšený pohyb ľudí – vianočné trhy, obchodné centrá či dopravné uzly. Zvýšili sme monitorovanie hraničných priechodov, dodal minister. Národné bezpečnostné analytické centrum bude zasadať a monitorovať situáciu 24 hodín denne. Takýto stav bude trvať do odvolania. Minister vnútra zároveň informoval, že v novembri získali informácie o možných útokoch v strednej Európe. Niektoré informácie sa vôbec nepotvrdili, v niektorých prípadoch sme urobili opatrenia, dodal Kaliňák.

Obrazom: Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy

Spustili štandardné bezpečnostné opatrenia

Bezprostredne po prvých informáciách o teroristickom útoku na vianočné trhy v Berlíne a konzultáciách premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Kaliňáka a riaditeľa SIS Antona Šafárika boli spravodajskou službou a ďalšími bezpečnostnými zložkami spustené štandardné bezpečnostné opatrenia, reagujúce na podobné krajné situácie. Uvádza sa to v stanovisku Slovenskej informačnej služby, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca SIS Branislav Zvara.

SIS takisto informuje o tom, že pre blížiace sa sviatky a s tým spojené hromadné podujatia boli spravodajské služby a bezpečnostné orgány uvedené do stavu pohotovosti. Zároveň naďalej pokračuje spolupráca SIS s partnerskými európskymi službami a službami NATO, a to vzhľadom na pretrvávajúce riziko rôznych teroristických zoskupení či osamelých vlkov.

„Riaditeľ SIS v tejto súvislosti inicioval aj zvolanie zasadnutia Rady Národného analytického bezpečnostného centra (NBAC) za účasti popredných predstaviteľov príslušných bezpečnostných rezortov a expertov. Rada NBAC okrem iného analyzovala aktuálny stav a vyhodnotila najnovšie dostupné informácie z pokračujúcej výmeny informácií medzi partnerskými zahraničnými službami s dôrazom na možné bezpečnostné dôsledky v SR,“ píše sa ďalej v stanovisku s tým, že pre blížiace sa sviatočné obdobie a s ním súvisiace slávnostné hromadné podujatia boli spravodajské služby a bezpečnostné zložky SR uvedené do stavu pohotovosti až do odvolania.

NBAC pracuje v režime nepretržitej pohotovosti v schéme 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Rizikové skupiny

SIS podľa stanoviska pokračuje v činnosti, o ktorej verejnosť informovala aj prostredníctvom svojej výročnej správy za rok 2015, keď svoju spravodajskú pozornosť zamerala na monitorovanie a vyhodnocovanie teroristických rizík pre Európsku úniu ako aj územie Slovenska.

„To všetko v kontexte nárastu útokov a hrozieb zo strany islamistických radikálov a jednotlivcov inšpirovaných ideológiou najmä Islamského štátu či odnoží Al-Káidy. Naďalej pokračuje intenzívna spolupráca SIS s partnerskými európskymi službami, službami NATO a ďalšími relevantnými špeciálnymi službami vzhľadom na pretrvávajúce riziko, že rôzne teroristické zoskupenia, vrátane ovládania a radikalizovania tzv. osamelých vlkov naďalej konšpirujú s cieľom zaútočiť na ciele v Európe,“ dodáva sa v stanovisku.

Aktivity SIS súvisia aj s návratom žoldnierov bojujúcich v radoch takzvaného Islamského štátu zo Sýrie a Iraku do vlasti. Ďalšiu rizikovú skupinu môžu predstavovať radikalizovaní nelegálni migranti, na čo SIS už v minulosti tiež upozorňovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák