Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
HIV, lekár, test krvi
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
5. 06. 2019 9:04 ZdravieSlovenskoZdravie z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Na Slovensku sa infekcia HIV preniesla aj transfúziou krvi, viac chorých je medzi mužmi

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Na Slovensku v roku 2018 zaznamenali historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV v jednom kalendárnom roku.

Lekári diagnostikovali 102 nových prípadov HIV infekcie, vyplýva to zo Správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2017 – 2020 za rok 2018.

Podľa nej lekári zaznamenali medziročný vzostup prípadov HIV infekcie o 41,7 percenta a najvyšší výskyt v jednom kalendárnom roku.

Traja pacienti s HIV zomreli

U občanov Slovenskej republiky minulý rok diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 82 nových prípadov HIV infekcie, z toho 77 prípadov u mužov a päť prípadov u žien.

V tomto období diagnostikovali desať prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

U cudzincov pri ich pobyte v SR hlásili 20 nových prípadov HIV infekcií. Správa tiež konštatuje, že základné aktivity národného programu v roku 2018 splnili. Ministri na utorkovom rokovaní vlády informatívny materiál, ktorý predložila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, vzali na vedomie.

Prenáša sa nielen sexuálnym stykom

Podľa správy od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR v roku 1985 do konca minulého roku registrovali u občanov SR i cudzincov spolu 1 072 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

Z 904 prípadov u občanov SR sa 802 vyskytlo u mužov a 102 u žien. U 118 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenali 71 úmrtí HIV infikovaných osôb.

Väčšinu HIV infekcií v SR zaznamenali v skupine mužov majúcich sex s mužmi (64 percent), nasleduje prenesenie infekcie heterosexuálnym stykom (23 percent), injekčným užívaním drog (1,9 percenta) a transfúziou krvi (0,1 percenta). V ostatných prípadoch nestanovili spôsob prenosu.

Najviac ľudí s HIV žije vo väčších mestách a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Ochorenie AIDS sa na svete objavilo v roku 1981. Na Slovensku prvý prípad zaznamenali v roku 1985 a odvtedy sa aj v SR vykonáva epidemiologický a laboratórny dohľad nad HIV/AIDS.

Vzdelávali aj žiakov v školách

Národný program vychádza zo špecifických charakteristík vo výskyte HIV/AIDS v Slovenskej republike. Je zameraný na celú populáciu s dôrazom na ohrozené skupiny obyvateľstva. Správa konštatuje, že v roku 2018 pokračovali aktivity národného programu zameraných na prevenciu HIV/AIDS, testovanie, poradenstvo, monitoring, liečbu a starostlivosť o osoby s HIV/AIDS.

Prevencia HIV/AIDS bola zameraná na celú populáciu SR s dôrazom na špecifické rizikové skupiny obyvateľstva. V rámci preventívnych aktivít bola zabezpečená prevencia u klientov vo výkone väzby alebo trestu odňatia slobody.

Zabezpečená bola aj prevencia u príslušníkov Ozbrojených síl SR a rovnako u hasičov, záchranárov a policajtov. Vzdelávacie aktivity formou prednášok v školách a besied vykonávali všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR.

Zabezpečená bola aj prevencia v skupine mužov majúcich sex s mužmi, osôb poskytujúcich platené sexuálne služby a injekčných užívateľov drog predovšetkým prostredníctvom aktivít občianskych združení. Realizované bolo testovanie v rizikových skupinách i anonymné testovanie. Osoby s HIV/AIDS mali podľa správy zabezpečenú adekvátnu liečbu.

Odporúčané články

Vo Veľkej Británii opäť vyšetrujú škandál s kontaminovanou krvou, pri ktorom zomreli tisíce ľudí Prenos vírusu HIV z matky na dieťa sa darí zastaviť až v 98% prípadoch

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X