Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marihuana
Foto: SITA/AP
27. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Na Slovensku sa tešia obľube hlavne pervitín a marihuana

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Spomedzi drog na Slovensku dominuje pervitín a kanabis. Dnes o tom v Bratislave na tlačovej konferencii informovali odborníci na problematiku drog a drogových závislostí.

Odvolávali sa pritom na údaje Európskej správy o drogách za rok 2013. Slovensko pritom podľa správy patrí medzi krajiny s relatívne nízkou intenzitou zdravotných a sociálnych problémov spojených s užívaním drog.

Tretina školákov vyskúšala marihuanu

Počet užívateľov pervitínu prevýšil v minulých rokoch počet užívateľov heroínu. Rovnako je to aj medzi pacientmi liečiacimi sa od závislostí z týchto drog. Dominantné postavenie na Slovensku má však naďalej kanabis.

Podľa prieskumov napríklad takmer jedna tretina stredoškolákov priznáva, že túto drogu vyskúšali. Podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu sa v roku 2012 liečilo viac pacientov zo závislosti na kanabise ako tých, ktorí boli závislí na heroíne.

Problém podľa správy predstavujú aj nové druhy tzv. psychoaktívnych látok. Ich konzumácia môže mať pre užívateľa závažné zdravotné následky, napríklad v kombinácii s alkoholom. Môže napríklad ísť aj o falzifikáty liekov alebo rôzne výživové doplnky. „Pribúda nových syntetických látok, ktoré môžu byť drogami,“ povedal Okruhlica. V minulom roku do systému včasného varovania EÚ pribudlo 81 takýchto látok.

Obľúbená marihuana

Na Slovensku sa v roku 2012 liečilo z užívania nezákonných drog 2193 osôb, pričom väčšina, až 70 percent, boli muži vo veku od 20 do 34 rokov. V rámci celej Európy to bolo až 1,3 milióna ľudí.

Podľa Alessandra Pironu z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť je kanabis najužívanejšou drogou aj v celoeurópskom meradle. Rovnako tiež podľa neho predstavuje riziko vzostup užívania psychoaktívnych látok.

Európsky priemer v rámci predávkovania drogami je 17 ľudí na jeden milión obyvateľov, na Slovensku je to šesť ľudí. Slovensko má tiež spolu s Maltou najnižší výskyt HIV pozitívnych osôb medzi užívateľmi drog.

Odporúčané články

V Prešove našli v zemi zakopanú fľašu s marihuanou Muž prevážal viac ako kilogram konope v autovlaku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...