Na Slovensku sa už sčítalo 81 percent obyvateľov, v štatistikách jednoznačne vedie Žilinský kraj

Male hand writing on digital tablet
Elektronicky sa na Slovensku sčítalo už 81 percent obyvateľov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Elektronický sčítací formulár od začiatku sčítania obyvateľstva, teda od polovice februára, vyplnilo 81 percent obyvateľov SR. To predstavuje 4 557 000 sčítaných osôb. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Ľudmila Ivančíková pripomenula, že elektronické sčítanie sa ukončí v stredu 31. marca.

Najmenej sčítaných má Košický kraj

Ako ďalej informoval ŠÚ SR, najvyšší podiel sčítaných má Žilinský kraj (87 percent) a najnižší Košický kraj (73 percent). „Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 85 percent sčítaných. Na treťom mieste je Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 84 percent sčítaných obyvateľov,“ priblížil ŠÚ SR.

Bratislavský a Nitriansky kraj majú zhodne po 82 percent sčítaných obyvateľov. Za nimi nasleduje Banskobystrický (79 percent) a Prešovský kraj (78 percent). Rebríček krajských miest vedú Banská Bystrica a Trenčín, ktoré majú zhodne po 85 percent sčítaných obyvateľov a Žilina s 84 percentami sčítaných.

Povinnosť majú aj cudzinci

„Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt,“ vysvetlil ŠU SR.

Povinnosť sčítať sa majú aj občania Európskej únie, ktorý majú na území Slovenska obvyklý pobyt a obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Neplnoleté deti pritom sčítava rodič či zákonný zástupca. Za nesplnenie povinnosti môže byť udelená pokuta obcou v sume od 25 do 250 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudmila Ivančíková
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR