Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
7. 03. 2019 10:29 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Na Slovensku sa v priemere zarába 1101 eur, ale v desiatich odvetviach sú platy nižšie

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla vo štvrtom kvartáli minulého roka 1 101 eur. Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, v porovnaní so štvrtým štvrťrokom predchádzajúceho roka sa zvýšila o 5,8 %.

„Nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,5 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 3. štvrťroku minulého roka vzrástla o 1,2 %,“ uviedol vo štvrtok ŠÚ.

Platy rástli v rozpočtových organizáciách

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetví informácie a komunikácia, a to 1 975 eur, nasledovali finančné a poisťovacie činnosti, kde dosiahla 1 856 eur a dodávka elektriny, plynu a pary so sumou 1 806 eur. V desiatich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR.

Zarábate viac alebo menej, ako je priemerná mzda 1101 eur?

Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, konkrétne 657 eur, v ostatných činnostiach 733 eur a v stavebníctve 756 eur. Oproti rovnakému obdobiu predošlého roka priemerná nominálna mzda relatívne najrýchlejšie rástla v umení, zábave a rekreácii (o 9,2 %), v zdravotníctve a sociálnej pomoci (o 8,7 %) a v dodávke vody (o 8,3 %).

Z pohľadu právnej formy subjektov priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2017 v rozpočtových organizáciách o 7,2 % na 1 217 eur, vo veľkých podnikoch s 20 a viac zamestnancami o 6,4 % na 1 307 eur, príspevkových organizáciách o 5,8 % na 1 218 eur a v malých podnikoch do 19 zamestnancov o 2,1 % na 794 eur.

Platové rozdiely v samosprávnych krajoch

Z územného hľadiska vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1 358 eur.

„V ostatných krajoch sa pohybovala od 874 eur v Prešovskom kraji do 1 048 eur v Trenčianskom kraji. Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako vo 4. štvrťroku 2017 s najvyšším prírastkom o 8,8 % v Košickom kraji,“ dodali štatistici.

V roku 2018 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 1 013 eur. Medziročne sa nominálne zvýšila o 6,2 %, reálna mzda vzrástla o 3,6 %. Rast nominálnej mzdy bol o 1,6 percentuálneho bodu rýchlejší ako v roku 2017.

Odporúčané články

Sľuby Kalavskej neboli podľa komory naplnené, vyššie platy má len tretina zdravotných sestier Platy učiteľov sa postupne zvyšujú, reaguje ministerstvo školstva na správu Európskej komisie

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X