Na Slovensku sa vírusom HIV najviac nakazili homosexuáli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AIDS

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Od začiatku októbra 2009 do konca októbra 2010 diagnostikovali na Slovensku nakazenie infekciou HIV u tridsiatich občanov Slovenskej republiky, čo je takmer o dvadsať ľudí menej ako za predchádzajúce sledované obdobie.

Z 339 prípadov nákazy diagnostikovanej od zavedenia monitorovania vírusu HIV a ochorenia AIDS na Slovensku v roku 1985 bolo 286 mužov a 53 žien. Z tohto počtu sa u 57 ľudí vyvinulo terminálne štádium AIDS a 37 osôb na toto ochorenie zomrelo.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii ďalej uviedol vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Ján Mikas, pomerne vysoké číslo predstavujú aj nakazení cudzinci, ide o 114 osôb, čo dohromady tvorí na Slovensku skupinu 453 ľudí s diagnostikovaným vírusom HIV, najviac pacientov zaznamenali ako aj po minulé roky v Bratislavskom kraji. Dodal, že viac ako 65 percent pacientov sa nakazilo homosexuálnym stykom.

Potešilo ich vyhlásenie pápeža

Podľa informácií organizácie UNAIDS (United Nations Joint Programme on HIV/AIDS), ktoré prezentovala riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková, za ostatný rok sa vo svete ukázal pokles počtu nakazených osôb. Kým v roku 2008 na svete žilo asi 33,4 milióna ľudí s HIV, v roku 2009 to bolo 33,3 milióna ľudí. Počet novoinfikovaných ľudí sa tiež znížil z 2,7 milióna na 2,6 milióna. Podľa Sedlákovej je najdôležitejším prvkom v snahe o zastavenie šírenia vírusu HIV najmä dostatočná informovanosť obyvateľstva, aj mladých ľudí prostredníctvom špecializovanej výučby na školách. Významným krokom je podľa nej aj vyhlásenie pápeža Benedikta XVI., že použitie kondómu je ako ochrana pred nákazou vírusom HIV prípustné.

V stredu 1. decembra si svet pripomenie Svetový deň AIDS (World AIDS Day). Počas tohto dňa sa rozdávajú symbolické červené stužky, ktorými ľudia vyjadrujú svoju spolupatričnosť s ľuďmi žijúcimi s vírusom HIV alebo ochorením AIDS. V tento deň sa už od roku 1988 aktivisti na celom svete snažia rôznymi podujatiami zvýšiť povedomie o nebezpečenstve prenosu nevyliečiteľnej choroby a možnostiach prevencie. Vyšetrenie pri podozrení na infekciu, ktoré je na Slovensku dostupné každému človeku a na požiadanie je aj úplne anonymné, sa odporúča asi tri mesiace odo dňa možnej nákazy, keď je najvyšší počet anti-HIV protilátok v tele.

Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave pripravilo tiež 1. decembra Deň otvorených dverí. Návštevníkom bude medzi 8:30 a 12:00 k dispozícii spojené bezplatné a anonymné testovanie a poradenstvo o infekcii HIV, ako aj kondómy a záujemcovia budú mať možnosť nahliadnuť do priestorov centra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikas