Na Slovensku sa vďaka novele zákona vytvoril čierny trh s hazardom, tvrdí Asociácia hier a zábavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hazardné hry, hrací automat, herňa
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Novela zákona o hazardných hrách, ktorá zakázala umiestnenie automatov v pohostinstvách a umožnila ich prevádzkovanie len vo veľkých herniach, otvorila dvere doteraz na Slovensku neznámemu fenoménu – čiernemu trhu s hazardom.

Konštatovala to v stredu na tlačovej besede hovorkyňa Asociácie zábavy a hier (AZAH) Dominika Lukáčová. K problému sa vyjadrili aj majiteľ skupiny SYNOT, ktorá podniká v hernom priemysle, Ivo Valenta a člen predstavenstva Združenia prevádzkovateľov centrálnych lotériových systémov (SPELOS) Petr Mikoška.

Desiatky miest s nelegálnym hazardom

„Do roku 2018 neexistovala na Slovensku mapa nelegálneho hazardu, tak ako ju poznáme napríklad zo susednej Českej republiky. Dnes už máme, žiaľ, svoju vlastnú mapu, na ktorej za tri mesiace od zákazu výherných prístrojov v krčmách vzniklo 44 nelegálnych miest, o ktorých vieme. Sú medzi nimi aj mestá, kde legálne podnikanie zrušili úplne prostredníctvom prijatých všeobecne záväzných nariadení,“ povedala Lukáčová.

Vo všetkých prípadoch nelegálneho hazardu na Slovensku má ísť o takzvané kvízomaty, ktoré sú postavené mimo zákona o hazardných hrách a mapujú ich podľa Lukáčovej práve legálni členovia asociácie.

„Robia tak prácu polície a orgánov na to určených, na ktoré sa pravidelne odvolávajú zástancovia prohibície. Príklady zo susedných krajín nám však dopredu ukazovali, že boj s čiernym trhom a kvízomatovou mafiou nie je úspešný,“ pokračovala.

Nelegálni prevádzkovatelia neplatia odvody

Negatívne skúsenosti s tvrdými reštrikciami voči hazardu a následným nástupom čierneho podnikania v sektore má aj majiteľ skupiny SYNOT Ivo Valenta.

„Naša skupina SYNOT pôsobí v dvadsiatich krajinách sveta. Máme teda bohaté skúsenosti i z krajín, ktoré to s reštrikciami v oblasti hazardného priemyslu prehnali. Takmer okamžite tu začal bujnieť čierny hazard, ktorý sa vymkol akejkoľvek kontrole. V týchto štátoch sú až desiatky tisíc nelegálnych strojov a peniaze z nich končia vo vreckách mafie, ktorá je prakticky nepostihnuteľná. Dlhodobo sme na podobné riziká upozorňovali aj na Slovensku, ale bohužiaľ márne,“ uviedol Valenta.

Veľkým problémom nelegálneho hazardu je podľa AZAH fakt, že nelegálni prevádzkovatelia neplatia odvody a vo vývoji softvérov kvízomatov sú vždy o krok dopredu pred pracovníkmi finančnej správy. Ak aj kontrolóri pristúpia k uloženiu sankcie, podľa informácií z finančnej správy doposiaľ uložili na Slovensku jednu pokutu vo výške 40 tisíc eur, otázna je jej vymožiteľnosť na súde.

„V Česku už máme skúsenosť, kedy nelegálnemu prevádzkovateľovi uložila finančná správa pokutu 10 miliónov korún (CZK). Krajský súd v Ostrave však rozhodol o jej odkladnom účinku a nelegálna spoločnosť naďalej podniká,“ uzavrel člen predstavenstva SPELOS Petr Mikoška.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať