Na Slovensku silno fúka, stovky ľudí sú bez elektriny a pre Bratislavu platila aj červená výstraha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vietor, strom
Foto: Ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka
  • aktualizované 10. februára 19:37

Začiatok týždňa je na Slovensku mimoriadne veterný. „Nad naše územie už od západu postupuje studený front spojený s hlbokou tlakovou nížou nad severnou Európou, za ktorým zosilnie vietor, najviac na juhozápade územia,“ informoval v pondelok predpoludním Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Facebook. Meteorológovia na pondelok vydali výstraha prvého, druhého aj najvyššieho tretieho stupňa.

Najvyššia výstraha v šiestich okresoch

Najvyššie „červené“ varovanie platilo od 12.00 do 19.00 pre celý Bratislavský kraj a okresy Nitra a Dunajská Streda.„Ojedinele sa  očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 105 až 115 kilometrov za hodinu,“ varoval SHMÚ s tým, že priemerná rýchlosť vetra môže dosiahnuť hodnoty okolo 70 kilometrov za hodinu.

Výstraha, vietor, pondelok, SHMÚ
Výstrahy prvého, druhého a tretieho stupňa vydané na pondelok. Foto: www.shmu.sk.

Výstrahy prvého a druhého stupňa

Výstrahy bolo vydané takmer pre celé Slovensko. Varovanie druhého stupňa sa týkalo okresov Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava. „Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu a priemernú rýchlosť 60 až 70 kilometrov za hodinu,“ upozorňovali meteorológovia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najnižšia výstraha prvého stupňa bola vydaná pre celý Žilinský kraj a okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Kežmarok a Poprad. „Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ na svojom webe.

Ako priblížili meteorológovia, na Lomnickom štíte a Skalnatom plese pri silnej víchrici namerali náraz vetra 162 kilometrov za hodinu.

Výpadky elektrickej energie

Stredné Slovensko zasiahla ďalšia energetická kalamita. Pred troma dňami bojovali stredoslovenskí energetici s výpadkami dodávok elektriny v Banskobystrickom kraji. Po troch dňoch zasiahli výpadky elektriny najmä Žilinský kraj.

Stredoslovenská distribučná (SSD) eviduje momentálne výpadky na viac ako šesťtisíc odberných miestach. Najviac zasiahnutými regiónmi sú tentoraz severná Orava a Kysuce.

Poruchy však hlásia aj z okresu Žilina a Rimavská Sobota. „Búrlivý vietor opäť vyvracal stromy a priniesol aj rozsiahle výpadky elektrickej energie, ktoré už okolo poludnia dosiahli parametre kalamity,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Pracovníkom údržby sa už podľa neho viaceré výpadky dodávok elektriny podarilo odstrániť. „Na mnohých miestach stále fúka a prší, takže je vysoký predpoklad, že poruchy ešte pribudnú,“ podotkol Gejdoš. Meteorologické výstrahy pred vetrom platia až do utorňajšieho večera.

V pohotovosti sú aj dobrovoľní hasiči

Najväčším rizikom sú vysoké stromy presahujúce ochranné pásmo. „Ak neustoja nápor vetra, pod ich váhou sa často trhajú vodiče, avšak neraz dochádza aj k poškodeniu stĺpov,“ dodal Gejdoš s tým, že celú situáciu komplikuje výdatný dážď a rozmočený terén.

Za posledných sedem hodín registruje HaZZ deväť výjazdov v Žilinskom samosprávnom kraji, v Košickom zasahovali hasiči šesťkrát. „V ostatných krajoch je zatiaľ situácia pokojná. V rámci celého Slovenska pomáhali hasiči pri výjazdoch takéhoto charakteru 25-krát, z toho 70 percent tvoria výjazdy k popadaným stromom. V súvislosti s nepriaznivým počasím vykonal Hasičský a záchranný zbor náležité opatrenia,“ uviedla Farkasová.

HaZZ v súvislosti s počasím vykonal aj preventívne opatrenia. „Na hasičských staniciach a operačných strediskách krajských riaditeľstiev v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji došlo k posilneniu výkonu služby príslušníkov, vopred aktivované boli aj dobrovoľné hasičské zbory obcí v spomínaných krajoch,“ dodala.

Rady hasičov

V súvislosti so silným vetrom, vydali hasiči niekoľko bezpečnostných odporúčaní. Ľudia by sa mali zdržiavať v bezpečných objektoch, ak sa dá, obmedzili šoférovanie, prechádzky v lese, vyhýbali sa skrýšam pod stromami, či nestabilným prístreškom a budovám.

Ak sa už šoférovaniu nedá vyhnúť, lepšie je zvoliť pomalú jazdu vo vozidle, ktoré môže silný vietor prevrátiť. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, pre zvieratá žijúce na dvore je vhodné vytvoriť dočasné útočisko, lietajúce predmety im môžu ublížiť.

Vodičom odporúčajú, aby neparkovali pod stromami, elektrickými stĺpmi, stožiarmi, či bilbordmi. Na domoch a bytoch treba pozatvárať a zaistiť okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevniť predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť okolie ako napríklad záhradný nábytok, kvetináče, črepníky, náradie a pod.

Ako dodala Farkasová, ľudia by nemali podceňovať situáciu a preceňovať svoje sily. Dôležité je mať na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok: Hasiči sú dnes pripravení na zvýšený počet výjazdov. Na staniciach a operačných strediskách sú posilnené služby, vopred aktivovaných bolo aj niekoľko dobrovoľných hasičských zborov obcí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav