Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Väzenie, väznica, väzni
Foto: SITA/Michal Burza
6. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Na Slovensku študuje cez 350 väzňov, medzi nimi aj tínedžeri

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Medzi väzňami je v tomto školskom roku 384 odsúdených, ktorí sa vzdelávajú v rôznych formách štúdia. Sú medzi nimi aj mladiství odsúdení a obvinení do 16 rokov, ktorí absolvujú povinnú školskú dochádzku, informoval agentúru SITA riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

Podľa zákona o výkone trestu môžu odsúdení získať základné, stredné alebo úplné stredné vzdelanie. Môžu tiež absolvovať rôzne rekvalifikačné kurzy, osvetovo-vzdelávacie programy alebo jazykové kurzy. Každoročne sa organizujú aj alfabetizačné kurzy.

Dobrovoľné vzdelávanie sa

V minulom školskom roku ich absolvovalo 26 odsúdených. Na štúdium sa prihlasujú dobrovoľne. Odsúdení s vysokým stupňom nebezpečnosti sa môžu vzdelávať spravidla individuálnou formou, vysvetlil Baláž. Zbor má enormnú snahu, aby väznené osoby využili možnosť doplniť si vzdelanie. Po prepustení z výkonu trestu majú potom lepšiu šancu uplatniť sa na trhu práce, zdôraznil Baláž.

Odsúdení majú najväčší záujem o štúdium a stredných odborných školách – napríklad v odboroch maliar, kuchár, stolár, automechanik. V poslednom období podľa Baláža zaznamenávajú aj zvýšený záujem odsúdených o získanie maturity, a to hlavne pri odsúdených s minimálnym stupňom stráženia.

Väzni si občas za kurzy platia

V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou v školskom roku 2011/2012 zmaturovali na Arcibiskupskom gymnáziu biskupa P. Jantauscha v Trnave štyria odsúdení a jeden bývalý väzeň, ktorý prišiel na maturitné skúšky už po odpykaní si trestu. Aktuálne na tomto gymnáziu študuje 41 odsúdených.

Náklady na vzdelávanie znášajú odsúdení len vo výnimočných prípadoch, porovnateľných so vzdelávaním ostatných občanov. Napríklad odsúdení z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice – Šaca, ktorí si robili zváračský kurz v Strednej odbornej škole Košice – Šaca, zaň zaplatili 60 eur.

Odporúčané články

Mladík urazil na Facebooku thajského kráľa, dostal 2,5 roka Prestížna univerzita ponúka kurz mrhania časom na internete

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...