Na Slovensku stúpa počet sobášov, do manželstva však vstupujú čoraz staršie páry

svadba, sobáš, nevesta, ženích
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) – Obyvatelia Slovenska sa v roku 2018 najviac sobášili v Prešovskom kraji. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) o demografickom vývoji na Slovensku za rok 2018, v Prešovskom kraji bolo za minulý rok 4 964 sobášov.

Naopak, najmenej sobášov bolo uzavretých v Trnavskom kraji, a to 3 092. V rámci celého Slovenska sa najviac ženili muži vo veku 25 až 29 rokov, rovnaká veková kategória dominovala za rok 2018 aj u žien. Celkovo bolo za minulý rok na Slovensku uzavretých 31 177 sobášov, najviac v septembri a najmenej v decembri.

Priemerný vek snúbencov

Z údajov Štatistického úradu SR ďalej vyplýva, že za posledných desať rokov sa zvýšil celkový počet sobášov z 26-tisíc na 31-tisíc, pričom najviac ich bolo v roku 2017. Obyvatelia Slovenska sa pritom sobášia čoraz starší. Od roku 2009 sa zvýšil vek u oboch pohlaví o 2,5 roka.

Na začiatku roka 2009 vstupovali muži do manželstva v priemernom veku 32 rokov a ženy ako 29-ročné, kým v minulom roku už mali muži pri vstupe do manželstva v priemere viac ako 34 rokov a ženy viac ako 31 rokov.

Sobášnosť má nízku intenzitu

Z dlhodobého hľadiska má teda sobášnosť na Slovensku nízku intenzitu, čo sa prejavuje stále početnejšou skupinou obyvateľov, ktorí by sa mohli ženiť či vydávať. Za posledných desať rokov narástla táto skupina o takmer 200-tisíc osôb.

Počet osôb, ktoré by sa mohli vydávať či ženiť (slobodných, rozvedených a ovdovených osôb vo veku 18 a viac rokov) dosiahol za minulý rok 2,22 milióna osôb, kým v roku 2009 to bolo 1,99 milióna osôb,“ vyplýva zo stanoviska štatistického úradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom