Na Slovensku údajne chýba onkologická liečba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Na Slovensku údajne chýba cielená onkologická liečba pre pacientov, pre ktorých je táto život zachraňujúca liečba indikovaná. Občianske združenie europacolon slovensko sa na to v liste sťažuje ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi. Zároveň ho žiada o riešenie tohto stavu.

Problémy mala spôsobiť zmena financovania uvedených liekov, ktorá nastala ešte v roku 2010. „Vážený pán minister, žiadame Vás o okamžitú reakciu a riešenie dlhodobej situácie nedostupnosti cielenej liečby, ktorá vznikla preradením liekov z I do A režimu na základe Vášho rozhodnutia. Týmto rozhodnutím bola prenesená obrovská finančná záťaž na nemocnice, ktoré nemajú peniaze ani ´na svoju prevádzku´, a spôsobený nemorálny tlak na lekárov, ktorí nemôžu podávať liečbu a dodržiavať Hippokratovu prísahu,“ píše sa v liste.

Občianske združenie pritom podľa vlastných slov prijíma so znepokojením, ak ministerstvo konštatuje, že neeviduje žiadne problémy ani sťažnosti, ktoré by vyplývali zo zmeny úhrad liekov. „A to v situácii, kedy problémy verejne deklarovala nemocnica v Liptovskom Mikuláši a rovnako zlá situácia je aj v iných regiónoch Slovenska,“ konštatuje združenie.

Nemocnica v Liptovskom Mikuláši podľa neho aktuálne nedokáže zabezpečiť adekvátnu liečbu pre 24 z 35 pacientov, ktorým je indikovaná. Združenie pritom tvrdí, že niektorí pacienti i lekári sa boja k tejto problematike verejne vyjadriť. Ide podľa neho o začarovaný kruh, v ktorom sa pacienti obávajú dožadovať inovatívnej liečby, aby nespôsobili problémy svojmu lekárovi či nemocnici. Onkológovia o tomto probléme väčšinou tiež zo strachu mlčia, a to, aj keď musia posielať pacientov z nemocnice domov bez toho, aby im poskytli liečbu.

Minister kritiku odmieta
Ivan uhliarik
Foto: SITA/Diana Černáková

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik na tlačovej besede uvedené vyjadrenia zásadne odmietol. Ako upozornil, zmena vo financovaní nastala ešte v roku 2010. Odvtedy podľa neho nebol žiadny problém v liečbe onkologických pacientov.

Minister sa vyjadril aj k medializovanému prípadu banskobystrickej fakultnej nemocnice. Zdôraznil, že v žiadnom prípade nejde o problém financovania.

„Na základe prvotných informácií sa zdá, že chybu urobila nemocnica a samotný lekár,“ vyhlásil Uhliarik.

Problém nedostatku onkologických liekov sa mal týkať troch pacientov, podľa ministra bude vyriešený v priebehu najbližších hodín.

Výpadok u výrobcu nahradil dovoz

Ako objasnil, v rámci onkologických liekov prišlo ešte koncom minulého roka k výpadku na strane výrobcu, rezort však o tom vedel a vydal súhlas s mimoriadnym dovozom z iných krajín. Nemocnica v Banskej Bystrici však nepožiadala o povolenie na dovoz takýchto liekov. Minister pritom prešetrí jej postup a dá podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj na konanie konkrétneho lekára. Ako skonštatoval, na Slovensku je dostatok onkologických liekoch, sú na skladoch, nemocnice o ne iba musia požiadať.

Rooseveltova nemocnica priznala nedostatok

Nedostatok liekov pre onkologických pacientov priznala banskobystrická Rooseveltova nemocnica. Jej hovorkyňa Ružena Maťašeje však uviedla, že dôvodom nie je nedostatok financií na lieky, ale ich výpadok vo výrobe a nedostatok na trhu. Má ísť asi o päť druhov liekov, pričom nedostatok sa prejavil v stredu. „Dnes sa nám niektoré z týchto základných cytostatík podarilo zabezpečiť a ostatné by mali byť podľa našich informácií dostupné v krátkom čase,“ dodala Maťašeje.

Združenie na vyjadreniach trvá

Združenia europacolon slovensko však trvajú na tom, že problémy sú a lieky v teréne chýbajú. „My vieme, že počas celého minulého roka boli niektoré onkologické lieky nedostupné,“ povedala pre agentúru SITA zástupkyňa združenia Jana Pifflová Španková. Problém je podľa nej v tom, že pacienti ako aj lekári sa o tom boja hovoriť. Na súčasný stav sa zatiaľ nikto nesťažoval ani na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Úrad neobdržal žiadne konkrétne podanie pacienta na nedostatok onkologických liekov,“ informovala jeho hovorkyňa Radoslava Muchová.

VšPZ liečbu uhrádza
Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: vszp.sk

Agentúra SITA oslovila v súvislosti s údajným nedostatkom onkologických liekov aj zdravotné poisťovne. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) reagovala, že uhrádza onkologickú liečbu nemocniciam v zmysle zmluvne dohodnutých podmienok, riadne a včas.

„Zabezpečenie onkologických liekov a poskytnutie liečby je povinnosťou nemocníc. Úlohou zdravotnej poisťovne je túto liečbu uhradiť, čo VšZP aj robí,“ dodala hovorkyňa najväčšej poisťovne na trhu Petra Balážová. Na otázku, či mali jej poistenci problém s dostupnosťou onkologickej liečby, neodpovedala.

Dôvere problémy nikto nehlásil
Poisťovňa
Dôvera

Poisťovňa Dôvera deklarovala, že im žiadny celoplošný problém s onkologickými liekmi nikto nehlásil, pre mnohé nemocnice nakupuje uvedené lieky centrálne. V súvislosti so situáciou v Banskej Bystrici jej PR manažérka Zuzana Horníková objasnila, že zariadenie zrušilo svoj pôvodný súhlas s návrhom poisťovne, že bude onkologické lieky pre svojich poistencov centrálne obstarávať, nákup uvedených liekov tak dobrovoľne rieši sama.

„Nie je teda pravda, že by sme nevedeli pre našich pacientov zabezpečiť potrebnú onkologickú liečbu. V skutočnosti je problém na strane nemocnice, ktorá odmietla náš návrh a chcela nákup týchto liekov riešiť vo vlastnej réžii,“ skonštatovala Horníková. Keďže má podľa nej Dôvera záujem na urýchlenom riešení situácie, bude kontaktovať nemocnicu a požiada ju, aby urobila potrebné kroky a oficiálne súhlasila s centrálnym obstarávaním.

Zmena financovania cielenej onkologickej liečby vyvolala v roku 2010 vlnu kritiky. Najmä občianske združenia protestovali a obávali sa, že zmena spôsobí nedostupnosť liečby. Rezort zdravotníctva takéto obvinenia odmietal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMinister zdravotníctva Ivan Uhliarik