Na Slovensku zrejme pribudnú chránené areály, mali by ochrániť aj rastliny národného významu

les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Na Slovensku by mali vzniknúť tri nové chránené areály. Ide o oblasti Mostová, Jurský Chlm a Nesvadské piesky, ktoré sa nachádzajú v okrese Komárno a Nové Zámky. Za chránené areály ich chce vyhlásiť ministerstvo životného prostredia.

Tretí a druhý stupeň ochrany

Ako sa uvádza v dokumentoch zverejnených na portáli slov-lex.sk, tieto oblasti by sa mali stať chránenými od 1. augusta. V Mostovej, Jurskom Chlme a časti Nesvadských pieskoch by mal platiť tretí stupeň ochrany, druhý stupeň bude platiť v časti areálu Nesvadské piesky.

V areáli Mostová chce rezort týmto opatrením chrániť vnútrozemské slaniská a slané lúky. V areáli Jurský Chlm chcú chrániť vnútrozemské slaniská a slané lúky, ale aj rastliny európskeho významu ako pichliač úzkolistý a rastliny národného významu ako kosatec pochybný, žltniak hrebenitý a kozinec bezbyľový.

Panónske travinno-bylinné porasty

V areáli Nesvadské piesky sú zase predmetom ochrany suchomilné travinno-bylinné porasty na vápnitých pieskoch a panónske travinno-bylinné porasty na pieskoch.

Takisto chcú chrániť aj tchora svetlého a koníka stepného a rastliny národného významu – kuričku klbkatú, kuričku sivastú, silenku dneperskú, stavikrv piesočný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR