Slová Matoviča majú ďalšiu dohru, na konzulát nasprejovali nápis „Meníme Slovensko za Krym“

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Na budove slovenského konzulátu v ukrajinskom Charkove sa vo štvrtok objavil nápis „Meníme Slovensko za Krym“. Miestni tak reagovali na nevydarený vtip slovenského premiéra Igora Matoviča o Zakarpatskej Ukrajine. Podľa portálu Ukrajinská Pravda o tom ako prvý informoval web Status Quo.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kritizoval v stredu 3. marca slovenského premiéra Matoviča za jeho výroky vo vysielaní Rádia Expres z utorka 2. marca. Matovič na otázku, čo sľúbil Rusku za dodávku vakcín Sputnik V, odpovedal, že Zakarpatskú Ukrajinu.

Neskôr predseda slovenskej vlády doplnil, že nesľúbil nič a naznačil, že žartoval. „Nech ich vymení za niekoľko slovenských regiónov,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter Kuleba. Doplnil, že je nešťastné, že „slovenský premiér svojimi nevhodnými vyjadreniami kazí nesmierne priateľské a úprimné vzťahy medzi Ukrajinou a Slovenskom“.

Matovič sa následne vo štvrtok ospravedlnil všetkým Ukrajincom za svoju neprimeranú reakciu, ktorá by mohla podkopať ich spravodlivé úsilie. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Doplnil, že postoj Slovenskej republiky k územnej celistvosti Ukrajiny bol vždy veľmi jasný. Zdôraznil tiež, že dodržiavanie medzinárodného práva je nevyhnutnosťou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmytro KulebaIgor Matovič