Na slovenských cestách sa začala akcia Jablko - Citrón

Akcia Jablko - Citrón
Detská hliadka v akcii počas 3. ročníka dopravno-preventívnej akcie Jablko - Citrón. Bratislava, 23. máj 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Na slovenských cestách sa v pondelok začala dopravno-preventívna akcia Jablko – Citrón, v rámci ktorej budú vodiči od policajtov namiesto pokút dostávať ovocie.

Deti od desať do dvanásť rokov budú s policajtmi zastavovať vodičov na päťdesiatich miestach po celom Slovensku. Za menej závažné priestupky dostanú od detí citrón, ak budú jazdiť podľa predpisov, deti ich odmenia sladkým jablkom a obrázkom, ktoré namaľovali.

Ako ďalej na pondelkovej tlačovej konferencii na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave povedal policajný viceprezident Ľubomír Ábel, cieľom akcie je prispieť k zníženiu nehodovosti na cestách a upozorniť na potrebu dodržiavania pravidiel cestnej premávky. „Samozrejme, ak vodič závažne poruší dopravné predpisy, policajti budú môcť aj počas trvania tejto akcie udeliť pokutu,“ pripomenul.

Ábel podotkol, že od začiatku kalendárneho roka sa na Slovensku stalo 4679 dopravných nehôd, zomrelo pri nich 73 ľudí. Ťažko zranených bolo 285 ľudí, s ľahšími zraneniami vyviazlo 1908 osôb.

V minulom roku sa akcia Jablko – Citrón konala od 11. do 15. mája, ovocie rozdávali na 54 stanovištiach. Počas týchto dní podľa Ábela skontrolovali 2078 áut. Vodiči sa dopustili 573 porušení pravidiel cestnej premávky, viac pravidlá porušovali muži, najčastejšie to bolo prekročenie povolenej rýchlosti v obciach. Vlani počas akcie zaznamenali aj dve nehody, zomreli pri nich dvaja ľudia. Jedna sa stala v Bratislavskom a druhá v Trnavskom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Ábel
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR