Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita komenskeho
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
17. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Na slovenských vysokých školách štrajkuje 443 zamestnancov

BRATISLAVA 17. februára (WebNoviny.sk) – Do štrajku na vysokých školách do dnešného rána vstúpilo 443 zamestnancov vysokých škôl. Na dnešnom brífingu to povedal Juraj Halas z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov. Vysokoškolskí zamestnanci týmto krokom chcú vyjadriť solidaritu s kolegami v regionálnom školstve.

Najviac zo štrajkujúcich zamestnancov na vysokých školách pracuje na Univerzite Komenského v Bratislave, kde je 237 štrajkujúcich. Z toho je 80 na Filozofickej fakulte, 73 na Prírodovedeckej fakulte a 58 na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky. Na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici je 64 štrajkujúcich, Vysoká škola múzických umení v Bratislave má 25 zamestnancov v štrajku, Žilinská univerzita v Žiline 23, Vysoká škola výtvarných umení 21, Slovenská technická univerzita v Bratislave 21, Prešovská univerzita v Prešove 18. Na ostatných vysokých školách na Slovensku je zatiaľ v štrajku menej ako desať zamestnancov.

„Vďaka nášmu štrajku zostáva téma požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov živá. Slovensko neprestáva hovoriť o problémoch učiteľov i celého vzdelávacieho systému, ktorý desaťročia trestuhodne zanedbávalo. Štrajkom sme vyslali jasný signál súčasnej i každej budúcej vláde Slovenskej republiky – signál o tom, že vysokoškolskí pedagógovia sú i budú pripravení postaviť sa na obranu záujmov svojich kolegýň a kolegov, ktoré sú napokon totožné so záujmami nás všetkých,“ povedal dnes Halas. Trojtýždňový ostrý štrajk v regionálnom školstve sa podľa Iniciatívy vysokoškolských zamestnancov zapíše do dejín Slovenska. „Je pre nás veľká česť, že ako zamestnanci vysokých škôl sme k nemu pripojili ďalšiu udalosť, ktorá v moderných dejinách Slovenska nemá precedens: solidárny štrajk za splnenie požiadaviek kolegov z rezortu vzdelávania,“ dodal Halas.

Medzi štrajkujúcimi zamestnancami sú pedagógovia, vedeckí pracovníci aj nepedagogickí zamestnanci. Podľa internetovej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov www.isu.sk sú zamestnanci z 18 vysokých škôl z celého Slovenska. V zozname zapojených vysokých škôl sú Ekonomická univerzita v Bratislave, Katolícka univerzita v Ružomberku, Prešovská univerzita v Prešove, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Trnavská univerzita v Trnave, Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a Žilinská univerzita v Žiline.

Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstupujú na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov, no predovšetkým na podporu troch požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov. Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk prerušili a ostávajú v štrajkovej pohotovosti.

Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Odporúčané články

Požiadavky učiteľov podporili v Trnave čiernymi dáždnikmi Učitelia počas štrajku neodučili vyše 400-tisíc hodín

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...