Na Spiši spadol most, štyria robotníci sú mŕtvi

Tragédia na Spiši
Pri obci Kurimany v okrese Levoča padol 2. novembra 2012 betónový most vo výstavbe na úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. Pri tragédii zomreli štyria ľudia, ďalší dvanásti mali ťažké zranenia. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

LEVOČA 2. novembra (WEBNOVINY) – V obci Kurimany pri Levoči sa v piatok po 14-tej hodine zrútil betónový most nad diaľnicou D1, ktorý je vo výstavbe. Tragédiu neprežili štyria ľudia. Traja sú ťažko zranení a osem ľahko.

„Bohužiaľ, bilancia je tragická, dvaja robotníci zomreli priamo na mieste, tretí pri prevoze do nemocnice“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Napriek enormnému úsiliu lekárov košickej univerzitnej nemocnice večer skonal aj 47-ročný muž, ktorý utrpel ťažké zranenia hlavy a brucha, informovala o tom hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová. Ako uviedla, muž prekonal dve operácie, no aj potom bol v ohrození života. Pacient bol hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice l. Pasteura. Napriek snahe lekárov podľahol ťažkým zraneniam.

Obrazom: Tragédia na Spiši, v Kurimanoch sa zrútil most

Most stavala firma, ktorá je súdená za podobnú tragédiu

Stavbu mostu zabezpečovali firmy Bögl a Krýsl, k.s. a Váhostav – SK, a.s.

Firma Bögl a Krýsl, k.s. je v Českej republike obvinená za podobnú tragédiu v meste Studénka, kde náraz vlaku do zrúteného mosta neprežilo osem ľudí.

Reakcia českej firmy Bögl a Krýsl na tragickú nehodu je prinajmenšom zvláštna, prečítajte si ju —>>>TU

Nosná konštrukcia mosta nad diaľnicou D1 v úseku Jánovce – Jablonov pri Kurimanoch spadla z výšky približne 15 až 20 metrov. Príčinou pádu nosnej konštrukcie mosta „je asi kolaps oceľových skruží, ktoré podopierali debnenie, kam sa lial betón“, povedal o možnej príčine tragédie minister vnútra Robert Kaliňák.

Záchranári stále prehliadajú trosky, či tam nebol niekto nepovolaný, na mieste sú hasiči a záchranárske psy, aj armádna technika. Vyťahovanie jedného človeka trvalo približne 20 minút, povedal Martin Ballay z operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.

Nemocnice sú plné pacientov

Tragédia na Spiši
Foto: Zdroj: maps.google.com

Pacientov pomáhali prevážať do nemocníc aj dva vrtuľníky spoločnosti Air Transport Europe. V popradskej nemocnici na oddelení ARO leží 31-ročný robotník s poraneným hrudníkom. Na traumatológii prijali 39-ročného muža, ktorý má vykĺbené rameno, zlomené predkolenie a pravé zápästie, povedal riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč. Obaja sú stabilizovaní, mimo ohrozenia života.

Zranené osoby previezli do najbližších nemocníc v Levoči, Poprade a Spišskej Novej Vsi aj sanitky rýchlej zdravotnej služby. V Levoč priviezli štyroch pacientov, jedného museli pre vážne zranenia previezť do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana do Prešova. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa levočskej nemocnice Marta Csergeová.

„U všetkých štyroch pacientov lekári v Levoči diagnostikovali úraz hlavy a hrudníka. U 32-ročného pacienta, ktorý mal najvážnejšie poranenia, sa navyše zistili zranenia vnútorných orgánov a tento pacient bol po stabilizácii prevezený na špecializované pracovisko do prešovskej nemocnice,“ spresnila hovorkyňa. Stav troch zostávajúcich pacientov je stabilizovaný, ostávajú v nemocničnej opatere. Pacienta z Levoče previezli do prešovskej nemocnice podvečer. Podľa hovorkyne prešovskej fakultnej nemocnice Renáty Cenkovej je na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny prešovskej nemocnice. Má poranenie pečene a jeho zdravotný stav si vyžaduje urgentný operačný zákrok, povedala pre SITA Cenková.

V Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi prijali šiestich. Jeden z nich je v ťažšom stave, má poranenie v driekovej časti, bez ochrnutia. Päť pacientov je ľahšie zranených. Všetci sú pri vedomí a stabilizovaní. Informácie poskytla hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia Veronika Deckerová.

Most spadol v čase, keď robotníci betónovali

Most bol súčasťou diaľnice D1 Jánovce – Jablonov

Tento úsek v dĺžke 9,5 kilometra je podľa Národnej diaľničnej spoločnosti východnou časťou budúcej 18,5-kilometrovej diaľnice pri Levoči. Práce na prvom, západnom úseku v dĺžke 9 kilometrov sa začali už vlani v lete. Je to posledná chýbajúca časť hlavnej domácej autostrády na Spiši.

Z východu nadviaže na vyše 5-kilometrový diaľničný úsek Jablonov – Studenec, ktorý je už v prevádzke v jednom profile od roku 2010 a momentálne rozostavaný druhý profil by mal byť dokončený v tomto roku. Celý diaľničný úsek Jánovce – Jablonov skráti trasu cesty medzi Popradom a Prešovom oproti existujúcej ceste prvej triedy č. 18 zhruba o tri kilometre a čas jazdy o minimálne desať minút. Obíde mesto Levoča a obce Spišský Štvrtok, Spišský Hrhov, Klčov a Nemešany.

Prídavné pruhy pre pomalé vozidlá budú od križovatky Levoča na obe strany. Najvyššiu časť hrebeňa s vrchom Šibenik prekoná rovnomenný tunel a najhlbšie údolie pri Spišskom Hrhove most s výškou cez 50 metrov, čím sa stane najvyšším na trase D1.

Konštrukcia mostu povolila v čase, keď robotníci betónovali jeho vrchnú časť. „Na moste došlo počas betonárskych prác k prepadnutiu časti mosta,“ uviedol hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Marcel Jánošík. Dodal, že príčiny tragédie zatiaľ nie sú známe a NDS nenesie zodpovednosť za tragédiu. „My situáciu riešime ako investor projektu,“ uviedol Jánošík.

Areál staveniska bol oplotený, civilné osoby by sa do priestoru nemali dostať.

Predseda vlády Robert Fico je v kontakte s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a členmi vedenia ministerstva dopravy. Predseda vlády bude žiadať dôsledné vyšetrenie tohto prípadu, uvádza premiérova hovorkyňa Beatrice Hudáková.

Tragédia na Spiši
Foto: Zdroj: vyvlastnenie.sk

Vizualizácia Diaľnica D1 Jánovce – Jablonov

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoRobert Kaliňák