Na Srí Lanke budú na štyri hodiny vypínať elektrinu, môže za to sucho v krajine

svetlo, lampa
Ilustračné foto presov.sk

KOLOMBO 25. marca (WebNoviny.sk) – Srílanská štátna energetická spoločnosť bude v krajine počas týždňa vypínať na štyri hodiny prívod elektrickej energie, pretože suché počasie znižuje výkon vodných elektrární.

Cejlónska energetická rada v pondelok oznámila, že elektrinu bude vypínať na tri hodiny počas dňa a na hodinu v noci. Počas sobôt bude prívod elektriny vypínať na tri hodiny, v nedeľu a počas sviatkov bude poskytovať elektrinu nepretržite.

Problémy s výrobou energie

Rada uviedla, že teplé a suché počasie spôsobilo nárast dopytu po energii, zatiaľ čo úroveň hladiny vody v nádržiach klesla. To ju prinútilo „obmedziť výrobu elektrickej energie z vodných elektrární so zámerom usporiť vodu na pitie a zavlažovanie„.

Srí Lanka je v súvislosti s výrobou elektrickej energie vo veľkej miere závislá na vodných elektrárňach. Počas obdobia sucha, keď klesá úroveň vody, preto čelí problémom s výrobou energie.

Test umelého dažďa

Oznámenie o vypínaní elektriny prišlo tri dni po tom, čo vláda v horskom regióne, kde pestujú čaj, otestovala takzvaný umelý dážď. V oblasti vyrábajú najviac energie vo vodných elektrárňach a tento krok bol úsilím o zníženie rizika výpadkov elektriny.

V piatok v oblasti okolo nádrže Maussakelle, zhruba 135 kilometrov východne od metropoly Kolombo, pršal umelý dážď približne 45 minút. Ministerstvo energetiky uviedlo, že bude s umelým dažďom pokračovať aj počas nasledujúcich dvoch týždňov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom