Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Začiatok razenia tunela Svrčinovec
Celkový pohľad na premostenie pred ústím tunela Svrčinovec počas slávnostného prerazenia tunela za účasti ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Svrčinovec, 23. jún 2015. Foto: SITA/Milo Fabian
20. 06. 2016 17:38 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Na stavbu D3 na Kysuciach pôjde ďalších 87 miliónov eur

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Na projekt výstavby diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec je vyčlenených takmer 87,5 mil. eur z finančného Nástroja na prepojenie Európy (CEF). Výstavba diaľnice na Kysuciach tak bude spolufinancovaná z peňazí Európskej únie.

„Eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulc zverejnila zoznam úspešných projektov podaných v rámci druhej výzvy CEF. Medzi úspešnými kandidátmi je projekt Národnej diaľničnej spoločnosti D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec, pre ktorý bol vyčlenený grant vo výške 87 432 297 eur,“ informovala v pondelok hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Ostatná časť bude spolufinancovaná z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020, predpokladaná výška prostriedkov z Kohézneho fondu je takmer 92 mil. eur.

V užšej súťaži na stavbu D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec v dĺžke 5,7 kilometra diaľničiari momentálne vyhodnocujú tri cenové ponuky otvorené 17. mája. „Nezávislá komisia v súčasnosti vyhodnocuje predložené cenové ponuky. Najnižšia ponuka na výstavbu predmetného úseku je nad predpokladanou hodnotou zákazky, sústredíme sa preto prioritne na to, aby bolo s peniazmi nakladané hospodárne a efektívne. Po vyhodnotení cenových ponúk vyzve Národná diaľničná spoločnosť úspešného uchádzača na poskytnutie riadnej súčinnosti potrebnej na uzatvorenie zmluvy,“ uviedla Michalová.

Najnižšiu cenu na stavbu kysuckej diaľnice navrhli spoločnosti Strabag, Porr a Hochtief, a to 239,11 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Predpokladaná cena bola o 40 mil. eur nižšia, na úrovni 199,12 mil. eur. Združenie firiem M-Silnice, M-Silnice SK, Hastra, IMB Podbeskidzie navrhlo cenu 242,15 mil. eur a spoločnosti Metrostav, Doprastav, Eurovia CS, Eurovia SK 249,35 mil. eur bez dane.

Najnižšia predložená cena predstavuje v prepočte 42 mil. eur na jeden kilometer. „To významne prevyšuje úroveň, za akú sa v iných krajinách stavajú náročné tunelové úseky diaľnic. Dokonca aj na Slovensku sa cena na enormných vyše 40 mil. eur/km vyšvihla iba jediný raz – na extrémnom úseku, ktorého polovicu tvorí tunel a zvyšok estakáda ponad vodnú nádrž. Napríklad, tender na ťažký úsek D1 s tunelom Višňové priniesol v roku 2012 ponuky v rozpätí od 25 mil. do 35 mil. eur na kilometer,“ upozornil analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Ineko Ján Kovalčík.

Trasa úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec začína pravým jazdným pásom napojením na predchádzajúci úsek pred križovatkou Čadca (Bukov). Časť ľavého je v prevádzke. Pokračuje v súbehu so železničnou traťou, estakádou ponad miestnu časť Podzávoz a končí pred križovatkou nasledujúceho už rozostavaného úseku D3 Svrčinovec – Skalité.

Odporúčané články

Pokuty za jazdu bez diaľničnej známky sa znížia o polovicu Diaľničiari otvárali cenové ponuky v tendroch na D1 a D3

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.