V stíhacích pretekoch v Oberhofe bol zo Slovákov najrýchlejší Otčenáš, Kazár dvakrát netrafil

Johannes Thingnes Bö
Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö počas stíhacích pretekov v nemeckom Oberhofe. 12. január 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 12. januára, 16:41

OBERHOF 12. januára (WebNoviny.sk) – Víťazom stíhacích pretekov mužov v 4. kole Svetového pohára v biatlone sa v sobotu popoludní v nemeckom Oberhofe stal Johannes Thingnes Bö.

Dvadsaťpäťročný nórsky reprezentant zvíťazil napriek trom streleckým chybám s náskokom 15,1 s pred domácim Arndom Peifferom. Tretí skončil s odstupom 15,8 s Talian Lukas Hofer. Pretekári sa v priebehu pretekov museli vyrovnať s hustým snežením.

Olympijský víťaz z Pjongčangu J. T. Bö zvíťazil v tretích stíhacích pretekoch v aktuálnom ročníku, celkovo si na svoje konto pripísal už siedmy triumf od začiatku sezóny 2018/2019. Zároveň je nórsky biatlonista lídrom v celkovom poradí SP aj v hodnotení stíhacích pretekov.

Loginov zaváhal na „ležke“

Prvý na štarte Rus Aleaxnder Loginov raz zaváhal na úvodnej ‚ležke‘. Naopak, J.T. Bö nechybil a dostal sa po úvodnej streľbe na čelo pretekov o takmer 10 s pred Loginova. Na druhej položke v ľahu minul prvýkrát v pretekoch aj J. T. Bö, nedarilo sa však ani jeho súperom. Nór naďalej viedol o viac ako 20 s pred Loginovom a o takmer 30 s pred tretím Fourcadom.

Aj na prvej položke v stoji J. T. Bö raz zaváhal, Fourcade sa nemýlil a po tretej streľbe zaostával za Nórom už iba o necelú sekundu. Na tretie miesto sa dostal domáci Peiffer.

Na záverečnej položke Fourcade dvakrát minul, J.T. Bö zaváhal iba raz a do posledného bežeckého úseku vybiehal s náskokom menej ako 10 s pred dvojicou Hofer a Peiffer. J.T. Bö si išiel suverénne po ďalšie víťazstvo v SP. V cieľovej rovinke mal viac síl Peiffer a skončil druhý, Hofer finišoval tretí.

Kazár dvakrát netrafil

V 55-člennom štartovom poli boli aj traja slovenskí reprezentanti. Najlepšie obstál Martin Otčenáš, ktorý sa po dvoch chybách na strelnici vo výsledkoch zaradil na 34. miesto s mankom 3:21,2 min na víťaza.

Matej Kazár skončil na 40. priečke, keď dvakrát nepresne namieril. Šimon Bartko prišiel v premiérových stíhacích pretekoch SP vo svojej kariére do cieľa na 53. pozícii, keď deväťkrát netrafil správne do terča.

Program 4. kola SP v nemeckom Oberhofe vyvrcholí v nedeľu štafetami žien o 11.45 h SEČ a mužov o 14.30 h SEČ.

Svetový pohár v biatlone  2018/2019 – 4. kolo

• Oberhof, Nemecko, sobota:

Muži – stíhacie preteky na 12,5 km:1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 34:29,8 min (3), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +15,1 s (1), 3. Lukas Hofer (Tal.) +15,8 (0), 4. Martin Fourcade (Fr.) + 32,6 (3), 5. Alexander Loginov (Rus.) +42,4 (4), 6. Simon Desthieux (Fr.) +51,8 (1), … 34. Martin Otčenáš +3:21,2 min (2), … 40. Matej Kazár +3:49,9 (2), … 53. Šimon Bartko (všetci SR) +7:58,4 (9)

Poradie vo Svetovom pohári (po 10 z 26 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 542 bodov, 2. Alexander Loginov (Rus.) 412, 3. Martin Fourcade 342, 4. Simon Desthieux (obaja Fr.) 336, 5. Simon Eder (Rak.) 328, 6. Arnd Peiffer (Nem.) 307, … 47. Martin Otčenáš 33, … 71. Matej Kazár (obaja SR) 11

Hodnotenie stíhacích pretekov vo SP (po 4 z 8 pretekov):1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 212 bodov, 2. Alexander Loginov (Rus.) 178, 3. Arnd Peiffer (Nem.) 149, 4. Lukas Hofer (Tal.) 146, 5. Martin Fourcade (Fr.) 143, 6. Tarjei Bö (Nór.) 143, … 47. Martin Otčenáš 16, … 65. Matej Kazár (obaja SR) 1

Viac k osobe Arnd PeifferJohannes Thingnes BöMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárŠimon BartkoTarjei Bö