Na stromoch možno na jeseň vidieť nielen veveričky

Veverica, vevericka, pocasie, jesen
Foto: SITA/AP

POPRAD 6. októbra (WEBNOVINY) – V Tatranskom národnom parku možno v týchto dňoch vidieť na stromoch nielen veveričky, ale aj zberačov šišiek.

Momentálne sa zberači zameriavajú na jedľu bielu.

„Jedľa biela je jedným z dvoch tatranských ihličnanov, ktorým sa šišky rozpadajú ešte na stromoch. Preto je dôležité zbierať ich v období, keď je semeno už zrelé, ale šišky sú ešte celistvé, bez známok rozpadu,“ informoval Ján Marhefka z odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov Tatranského národného parku. V tomto roku nazbierali tatranskí lesníci už 725 kg šišiek jedle bielej.

Nazbierané šišky v prvej fáze skončia v Stredisku genofondu drevín na Rakúskych lúkach v špeciálnej sušiarni, aby sa šišky presušili a následne sa z nich dostali semená. Z nazbieraných šišiek lesníci dostanú okolo 100 kilogramov semien, z čoho dokážu dopestovať približne 300 až 500 000 semenáčikov jedle.

Z nich neskôr vyrastie približne rovnaké množstvo výsadby schopných sadeníc. „Nazbierané a vylúštené semeno jedle bielej ešte v tomto roku vysejeme na výsevných rámoch, aby sme dopestovali semenáčiky. Po dvoch rokoch budú semenáčiky preškôlkované, no a po piatich rokoch budú dopestované voľnokorenné výsadby schopné sadenice,“ uviedol Ján Marhefka.

V uznaných zdrojoch semennej suroviny v Tatranskom národnom parku nazbierali lesníci Štátnych lesov TANAP-u počas septembra aj 15 kilogramov semena javora horského a v najbližšom období sa zamerajú na zber semien buka. V zimných mesiacoch lesníci zbierajú zo stromov ešte semená smrekovca opadavého a smreka obyčajného.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park