Na súdoch treba viac sudcov, pomohlo by to vyriešiť situáciu

Sudca sudy kladivko
Foto: ilustračné, Shutterstock

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Na súdoch treba viac sudcov. Je to jeden z nevyhnutných krokov na riešenie neúnosnej situácie na súdoch a zníženie prieťahov v konaní. Myslia si to predstavitelia združenia Za otvorenú justíciu (ZOJ). Na každý obvod plus Najvyšší súd SR by malo prísť desať sudcov, desať vyšších súdnych úradníkov a desať asistentov.

Mohlo by ísť o dočasné opatrenie a po stabilizovaní situácie by sa prirodzeným úbytkom mohol počet sudcov vrátiť na pôvodnú úroveň, uviedol predseda Krajského súdu v Trnave Anton Jaček. Ďalšími potrebnými zmenami sú viaceré legislatívne úpravy, presun niektorej agendy mimo súdov, napríklad obchodného registra, či zjednodušenie exekúcií.

Ak v roku 2008 mal podľa Jačeka sudca na stole 30 nevybavených vecí, teraz majú jeho sudcovia 250 – 300 nevybavených vecí. „Môžete nás kritizovať, počet riešených vecí sa zvýšil, ale počet sudcov zostal rovnaký. Po tom, ako príde vec na Krajský súd v Trnave, na prerokovanie sa dostane po roku. Samozrejme, na situáciu dopláca občan,“ zdôraznil. Podobná situácia je podľa neho na všetkých súdoch.

Justícia stále bojuje s nízkou dôveryhodnosťou, kvalitou niektorých rozhodnutí, a tým, že existujú odlišné súdne rozhodnutia v obdobných veciach. Samozrejme, stále bojuje s neprimerane dlhými súdnymi konaniami. Tieto problémy nemôžu sudcovia zvládnuť sami, zásadné zmeny závisia od vládnucej politickej moci, ktorá má svoj diel zodpovednosti na súčasnom stave justície, zdôraznila prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom