Na súdoch vzniknú špeciálne miestnosti pre výsluch detí a zraniteľných obetí

súd, sudca
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na súdoch vzniknú špeciálne miestnosti pre výsluch detí a zraniteľných obetí. Zriaďovanie týchto miestností na súdoch, vznik jednotnej metodiky, ako aj edukačný program sú súčasťou projektu Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR), ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v hodnote viac ako milión eur. V tlačovej správe o tom informovala Henrieta Kunová z tlačového oddelenia MS SR.

Čo najvhodnejšie podmienky počas konania

Špeciálne miestnosti vzniknú od marca na okresných súdoch v Galante, Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Rimavskej Sobote, Zvolene, Bratislave II, Prešove a na Krajskom súde v Prešove. Zároveň bola vytvorená a distribuovaná metodická príručka pre sudcov s názvom „Zvyšovanie efektívnosti a kvality justičného systému v oblasti ochrany maloletých ako obetí trestných činov a v rámci rodinných právnych sporov“.

Cieľom zriadenia špeciálnych miestností a vytvorenia jednotnej metodiky je, aby rezort deťom a zraniteľným obetiam vytvoril čo možno najvhodnejšie podmienky počas súdneho konania, ale tiež aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce.

Vzdelávanie v oblasti individuálneho prístupu

Obzvlášť zraniteľnými obeťami, na ktoré sa v tomto projekt zameriava, sú deti, osoby so špecifickým zdravotným postihnutím, obete sexuálne motivovaných trestných činov, osoby staršie ako 75 rokov či obete trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby. Výsluch zraniteľných obetí má osobitnú úpravu v predpisoch trestného práva,“ vysvetlilo ministerstvo.

V rámci projektu tiež rezort plánuje v máji 2022 spustiť edukačný program. Jeho úlohou bude aj vzdelávanie sudcov v oblasti individuálneho prístupu k maloletým pri zisťovaní ich názoru v civilných konaniach. Cieľom je vytvorenie edukačného programu, ktorý zlepší vedomosti o zaobchádzaní s maloletými deťmi, no zároveň aj vytvorenie súčinnosti medzi súdmi a prokuratúrou a zjednotenie postoja k maloletým deťom (ako aj obetiam) počas celého konania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR