Na svete je ďalšia kritická rezolúcia voči Iránu

Iran ropa
Foto: online.wsj.com

VIEDEŇ 14. septembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu (MAAE) prijala vo štvrtok večer ďalšiu rezolúciu, v ktorej kritizuje Irán za jeho pokračujúci jadrový program.

Agentúra patriaca do štruktúr OSN vyjadrila „hlboké obavy“ nad tým, že Teherán aj naďalej odmieta dodržiavať rezolúciu Bezpečnostnej rady vyzývajúcu na zastavanie obohacovania uránu. MAAE sa obáva, že tento program Irán využije na skonštruovanie nukleárnej zbrane.

O rezolúcii rokovala takzvaná Rada guvernérov, v ktorej sedia zástupcovia 35 členských krajín. Za text hlasovalo 31 z nich – proti sa vyslovila len Kuba a Egypt, pričom Ekvádor a Tunisko sa zdržali hlasovania.

Myslím, že táto rezolúcia vysiela Iránu veľmi jasný signál, že diplomatický tlak sa stupňuje a izolácia Iránu narastá,“ povedal reportérom vo viedenskom sídle MAAE veľvyslanec USA pri tejto organizácii Robert Wood.

Text najnovšej rezolúcie pripravili USA, Čína, Rusko, Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. Podľa spravodajskej stanice BBC ide o dôkaz, že mocnosti sa v tejto otázke začínajú konečne zjednocovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu