Na ťažbe zo Žitného ostrova sa niekto nezákonne obohacuje, tvrdí Zemanová a podala trestné oznámenie

Anna Zemanová
Anna Zemanová zo strany SaS. Foto: archívne, SITA
  • aktualizované 26. októbra, 14:21

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová podala v súvislosti s ťažbou štrku na Žitnom ostrove trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže a tiež trestných činov súvisiacich s ohrozovaním a poškodzovaním životného prostredia. „Pre Slovensko je zlou správou, ak sa Žitný ostrov nechráni, ale devastuje,“ uviedla.

Existuje podozrenie, že sa na tom niekto nezákonne obohacuje,“ uviedla. „Podala som aj podnet na Pôdohospodársku platobnú agentúru lebo je možné, že na tieto plochy mohli žiadať o podporu z priamych platieb na hospodárenie na ornej pôde,“ povedala.

Podozrenie na nezákonnú ťažbu

Ako priblížil podpredseda SaS Ľubomír Galko, strana je za výstavbu akejkoľvek infraštruktúry, obchvatu, ktorý uľahčí život motoristom, ale kontrolné mechanizmy pri stavbách majú byť účinné a treba myslieť na ochranu našej prírody.

V demokratickej krajine štát nemá šliapať po zákonoch, ani firmy tak nesmú robiť a štát to nesmie tolerovať ani podporovať,“ povedal. „Stavia sa tu obchvat, viaceré firmy pracujú pre štát a je tu podozrenie, že ťažia nezákonným spôsobom,“ uviedol s tým, že z vyťaženého štrku musia odvádzať peniaze štátu, čo podľa liberálov nerobia.

Firmy robia bez povolenia, bez toho, že by peniaze odvádzali,“ uviedol a dodal, že minister dopravy o prípade vie a nič s tým nerobí. „To, čo nám predvádza vládna garnitúra, je neprípustné, preto žiadame aby minister životného prostredia László Sólymos prestal predvádzať divadlo okolo nových zákonov a aby konal,“ dodal Galko.

Chcú obísť zákon

SaS sa obáva znečistenia podzemných vôd najmä na Žitnom ostrove. Záujem o štrk na Žitnom ostrove podľa Zemanovej vedie k investorovi výstavby bratislavského obchvatu. „Chcú obísť zákon. Nám nejde o spomalenie výstavby diaľnice. Investor mal vedieť, že na výstavbu bude potrebovať štrk a mal si ho zabezpečiť. Chceme, aby ľudia mali informácie a vedeli, že zdravie nebude poškodzované takýmito činnosťami,“ zdôraznila Zemanová ešte 11. októbra na tlačovej besede.

Podľa nej sa z nekontrolovateľnej ťažby otvárajú veľké rany do podzemia Žitného ostrova. Podľa nej hrozí znečistenie naftou od mechanizmov počas ťažby. Rovnako existuje hrozba po skončení ťažby. „Tieto lokality sa totiž neskôr zavážajú niektorými látkami, ktoré môžu byť nebezpečné, alebo ornicou, kde sú pozostatky hnojenia. Je to nebezpečné,“ povedala.

Podľa nej takzvaný lex Žitný ostrov napomáha chaosu a k takýmto konaniam. “Zmätok vyhovuje tým, ktorí majú ťažiť štrkopiesok na Žitnom ostrove. Nahráva to špekulantom. Správne orgány nebudú vedieť, ako to majú postihovať,“ dodala.

Reakcia ministerstva životného prostredia

Ako uvádza v stanovisku rezort životného prostredia, situáciou sa na popud starostov zaoberala polícia a v obci Tomášov preverovala situáciu aj Slovenská inšpekcia životného prostredia, no v súvislosti s odpadovou legislatívou. Z rovnakého dôvodu sa zaoberala aj ďalšou lokalitou a na základe zistení vec posunula na políciu.

„V jednom i druhom prípade nebudeme šetrenie komentovať, kým sa neuzavrie,“ informuje Slavomír Held z odboru komunikácie envirorezortu. „Téma okolo údajne nelegálnej ťažby štrku na Žitnom ostrove je ďalším príkladom, aký významný posun pri ochrane najvzácnejších vodohospodárskych oblastí priniesol Lex Žitný ostrov,“ pokračuje ministerstvo a dodáva, že práve ten problematiku ťažby v súvislosti s kvalitou podzemných vôd rieši viac ako striktne.

„Vďaka zákonu sa súčasný stav zásadne a systémovo zmení. O to viac rezort životného prostredia mrzí, že pani poslankyňa Anna Zemanová nepodporila svojim hlasom zákaz ťažby v chránených vodohospodárskych územiach, ktorý by mohol poškodiť stav podzemných vôd“.

Minister životného prostredia už minulý týždeň vyhlásil, že rezort robí konkrétne kroky na zefektívnenie dohľadu nad dodržiavaním envirolegislatívy – či už prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia alebo v spolupráci s políciou. Okrem iného avizoval aj kontroly rozhodnutí vydaných na okresných úradoch, pri ktorých môžu panovať podozrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZemanováLászló SólymosĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraSaS Sloboda a Solidarita