Na téme utečenci sa priživili polofašisti, tvrdí Lajčák

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí
Zadržaní účastníci protestu STOP islamizácii Európy! na Židovskej ulici. Bratislava, 20. jún 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – O pomoci utečencom a migrantom rokuje ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí aj s predstaviteľmi cirkví a mimovládnych ľudskoprávnych organizácií. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní vlády minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Podľa jeho slov rezort diplomacie zisťuje, do akej miery majú cirkvi a organizácie záujem a schopnosť pomôcť.

„Môžu sa zapojiť priamo – tým, že by dokázali prijať nejakých ľudí, a to, čo je nemenej dôležité, je komunikácia s občanmi, s veriacimi,“ uviedol Lajčák. Podľa neho téma migrácie bola v médiách často prezentovaná sebecky a často sa na nej priživili „nejakí polofašisti“.

Krajina je pripravená zvýšiť humanitárny transfer

Ako dodal, téma migrácie sa týka živých ľudí a v mnohých prípadoch ľudí, ktorí riskujú svoj život alebo sa oň boja. „Myslím si, že cirkvi môžu prispieť k tomu, aby sa spoločenská diskusia na Slovensku skultivovala,“ povedal. Takisto uviedol, že Slovensko už luxemburskému predsedníctvu v Rade EÚ predstavilo návrh na dobrovoľné prijatie migrantov minulý piatok.

Obrazom: V Bratislave pochodovali proti utečencom

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka je Slovensko pripravené zvýšiť kapacitu humanitárneho transferu z 300 na 500 ľudí. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU. Dodal, že pomoc tým najpostihnutejším priamo z miesta krízy býva najúčinnejšia a najlepšia humanitárna pomoc.

Podľa Kaliňáka by išlo o pomoc najmä rodinám a matkám s deťmi. Šéf rezortu vnútra takisto skonštatoval, že Slovensko je okrem Talianska a Grécka ochotné pomôcť aj iným krajinám, ktoré majú problém s migráciou.

Slovensko ponúka azylových odborníkov

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Maďarsku, ktoré čelí migrácii zo Srbska, je Slovensko pripravené pomôcť poskytnutím policajných hliadok a techniky. O pomoci pre Rakúsko podľa Kaliňáka ešte rokujú, Slovensko by však mohlo poskytnúť dočasné ubytovanie migrantom. Taliansku a Grécku je Slovensko ochotné poskytnúť azylových odborníkov.

Lídri členských krajín Európskej únie na júnovom summite v Bruseli odmietli povinné kvóty a dohodli sa, že krajiny budú prijímať migrantov a utečencov na báze dobrovoľnosti. Diskusia k dobrovoľným príspevkom sa má do konca júla skončiť. Ministri, ktorí majú na starosti migráciu, budú v stredu a vo štvrtok rokovať aj o tejto téme na Rade ministrov v Luxemburgu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák