Na Tourmalete trénovali, teraz si to tam rozdajú

Bez názvu
Alberto Contador a Andy Schleck Foto: SITA/AP

PAU 21. júla (WEBNOVINY, AFP) – Alberto Contador a Andy Schleck – dve najskloňovanejšie cyklistické mená, z ktorých vzíde víťaz tohtoročnej Tour de France. Všeobecne sa očakáva, že práve títo dvaja jazdci si to vo štvrtok rozdajú v boji o celkový triumf v etape s dojazdom na Col du Tourmalet vo výške 2115 m. Obaja veľkí rivali sa však na legendárnom pyrenejskom kopci už v tejto sezóne raz stretli a nebolo to len počas supernáročnej utorkovej etapy, keď tadiaľ prvýkrát prechádzal pelotón Tour. Obaja tam totiž trénovali na jar tohto roku a luxemburský vrchársky špecialista vtedy na vrchole stúpania veľkému španielskemu rivalovi povedal niečo v zmysle: „Keď sa tu najbližšie stretneme, bude to určite za iných okolností a nebude to taká zábava ako teraz.“ Mal pravdu, štvrtková etapa s cieľom na Tourmalete zrejme rozhodne o víťazovi Tour.

V pondelok výrazne zasiahla do pokojného priebehu pretekov Schleckova nehoda s padnutou reťazou, čo Contador majstrovsky a možno aj trochu nefér využil vo svoj prospech. Na svojho najväčšieho rivala získal náskok 8 sekúnd a obliekol sa do žltého trička. Contador sa neskôr prostredníctvom verejnej nahrávky ospravedlnil a Schleck toto vyjadrenie prijal aj keď s dôvetkom, že chystá súťažnú odplatu. Najbližšie dva dni obaja veľkí súperi strávili v spoločnom hoteli v Pau, kde relaxovali aj počas stredajšieho voľna. „Je to celé za nami a určite to už nebudeme vyťahovať na svetlo. V hoteli sme sa dnes ráno normálne stretli a myslím sí. že sme boli obaja okej,“ vyjadril sa Schleck a ešte dodal: „Verím tomu, že o víťazovi Tour nerozhodne technický problém môjho bicykla, ale pravá súťažná bitka na kopci.“

V 97. ročnej histórii Tour de France prechádzali cyklisti cez Tourmalet už 74-krát, ale cieľ etapy tam bol iba raz. V roku 1974 sa na vrchole 18,6 km dlhého stúpania z náročnejšej strany ocitol ako prvý Francúz Jean-Pierre Danguillaume, ktorý zdolal svojho krajana Raymonda Poulidora o 2:26 min.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorAndy Schleck