Na udeľovaní Brit Awards triumfovala Emeli Sandé

Emeli Sandé
Speváčka Emeli Sandé počas udeľovania tohtoročných Brit Awards. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Škótska speváčka Emeli Sandé ovládla udeľovanie tohtoročných Brit Awards. Bodovala nielen v najprestížnejšej kategórii Britský album roka, v ktorej zvíťazila zásluhou albumu Our Version of Events, ale aj v kategórii Britská interpretka.

V ďakovnej reči samu seba označila za „veľmi netypickú popovú hviezdu“ a prezradila, že piesne na album písala preto, lebo nemala dostatok sebavedomia povedať isté veci osobne.

„To, že toľko ľudí sa stotožnilo s týmto albumom a našlo silu v týchto slovách, je pre mňa úžasný pocit a už sa necítim taká osamelá,“ vyhlásila.

Jej debutová štúdiovka Our Version of Events je vo Veľkej Británii najpredávanejším albumom minulého roka a Sandé s ňou na Brit Awards porazila konkurenciu v podobe Alt-J (An Awesome Wave), Mumford & Sons (Babel), Palomy Faith (Fall To Grace) a Plan B (Ill Manors).

Dve sošky navrhnuté Damienom Hirstom si odniesol aj Ben Howard. Ten sa stal najlepším britským nováčikom a zároveň najlepším britským interpretom. „Toto je čudné, nie? Naozaj som to nečakal, už len to, že idem na udeľovanie cien, mi urobilo obrovskú radosť, takže odísť s dvoma týmito vecami je úžasné,“ poďakoval sa. Cenu dostala aj Adele, ktorá kraľovala vlaňajšiemu ceremoniálu.

Nemohla však prísť osobne, keďže sa v Los Angeles pripravuje na svoje oscarové vystúpenie. Za Brit Award v kategórii Britský singel (Skyfall) sa teda poďakovala prostredníctvom video odkazu. Zo sošky pre najlepšiu britskú kapelu sa tešili Mumford & Sons, ktorí za svoju najnovšiu štúdiovku Babel nedávno získali Grammy. Porazili skupiny Muse, The xx, One Direction a Alt-J. „Sme radi, že sme Briti a radi chodíme po svete a všetkým hovoríme, že sme Briti. Takže sme veľmi hrdí a vďační,“ uviedol spevák Marcus Mumford.

V medzinárodných kategóriách sa darilo skupine The Black Keys, Lane Del Rey a Frankovi Oceanovi. „Žila som tu, milujem to tu, napísala som tu svoj album a som poctená,“ vyhlásila Del Rey. Divákov dojal aj Ocean. „Pred týmto rokom som veľa trofejí vo svojom živote nedostal. Už som ďaleko od práce v neworleanskom fastfoode,“ povedal.

Za The Black Keys cenu prebral líder Foo Fighers Dave Grohl, ktorý ju prijal so slovami: „Nech žije rock’n’roll.“ Coldplay získali svoju ôsmu Brit Award, tentoraz v kategórii Britský interpret s najlepšími vystúpeniami, v ktorej porazili Mumford & Sons, Muse, The Vaccines a The Rolling Stones.

Britským producentom roka sa stal Paul Epworth. Večer, ktorým sprevádzal komik James Corden, hudobnými vystúpeniami spestrili Muse, Robbie Williams, Emeli Sandé, Mumford & Sons, Ben Howard, Justin Timberlake, Taylor Swift a One Direction.

Prehľad víťazov a víťaziek Brit Awards za rok 2012:

Britský nováčik: Ben Howard

Britská interpretka: Emeli Sandé

Britský interpret: Ben Howard

Britská skupina: Mumford & Sons

Britský interpret s najlepšími vystúpeniami: Coldplay

Britský producent roka: Paul Epworth

Britský singel: Adele – Skyfall

Britský album roka: Emeli Sandé – Our Version Of Events

Medzinárodná skupina: The Black Keys

Medzinárodná interpretka: Lana Del Rey

Medzinárodný interpret: Frank Ocean

Informácie zverejnili webstránky www.nme.com a www.bbc.co.uk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dave GrohlEmeli Sandéfrank oceanJames CordenJustin TimberlakeLana Del ReyRobbie WilliamsTaylor Swift