Na Ukrajine bojujú desaťtisíce povstalcov a ruských vojakov

Ukrajina
Foto: SITA/AP

KYJEV 8. júna (WEBNOVINY) – Na východe Ukrajiny sa momentálne nachádza vyše 42 500 povstalcov a ruských vojakov, ktorí v Doneckej a Luhanskej oblasti bojujú proti vláde. Z tohto počtu asi 33 000 predstavujú ozbrojení separatisti a asi 10 000 ruskí vojaci. Povstalecká armáda má najmenej 550 tankov a ďalšie ťažké a delostrelecké zbrane. Na zasadnutí parlamentnej rady Ukrajina-NATO to v pondelok povedal ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak s tým, že takáto „vojenská sila je postačujúca pre európsky štát strednej veľkosti“.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Medzinárodné spoločenstvo opakovane kritizovalo Rusko za jeho angažovanie sa v ukrajinskom konflikte, v ktorom podporuje proruských povstalcov bojujúcich proti tamojšej vláde. Moskva však popiera, že by separatistom poskytovala zbrane a vysielala na východ Ukrajiny svojich vojakov. Západ uvalil na Moskvu za jej politiku na Ukrajine a anexiu Krymu sériu diplomatických a ekonomických sankcií.

Minister Poltorak podľa agentúry AFP tiež povedal, že v pondelok sa opäť rozhoreli boje v okolí mestečka Marjinka pri Donecku, ktoré chcú povstalci získať do svojich rúk. Boje v tejto oblasti si minulý týždeň vyžiadali najmenej 30 mŕtvych.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom