Na Ukrajine sa bude „aktívne uväzňovať“, Zelenskyj oznámil personálne zmeny v štátnej správe

FILE - In this June 14, 2021, file photo Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine. The United States is promising up to $60 million in military aid to Ukraine in advance of White House meeting on Wednesday, Sept. 1, between President Joe Biden and his counterpart in Kyiv, Volodymyr Zelenskyy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky, File
  • aktualizované 24. januára 2022, 21:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom prejave oznámil personálne zmeny v štátnej správe, v čase keď ňou otriasajú obvinenia z korupcie.

Korupčné obvinenia úradníkov

Už existujú personálne rozhodnutia – niektoré dnes, niektoré zajtra – týkajúce sa úradníkov na rôznych úrovniach na ministerstvách a iných ústredných vládnych štruktúrach, ako aj v regiónoch a v orgánoch činných v trestnom konaní,“ cituje prezidenta spravodajský portál Sky News.

Niektoré ukrajinské médiá naznačili, že niektorí ministri a vysokopostavení predstavitelia opustia svoje posty okamžite.

Svoje pozície už opustili viacerí funkcionári

Niekoľko hodín po Zelenského prejave oznámil svoju rezignáciu zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. V príspevku na komunikačnej platforme Telegram sa poďakoval Zelenskému „za dôveru a možnosť konať dobré skutky každý deň a každú minútu“ a tiež regionálnym vojenským samosprávam, ozbrojeným silám i manželke a synovi.

Vo funkcii podľa agentúry AP končí aj námestník ministra obrany Viačeslav Šapovalov, ktorého odchod podla miestnych médií súvisí so škandálom okolo dodávania jedla pre ukrajinské ozbrojené sily. Skončil aj námestník generálneho prokurátora Oleksij Symonenko.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šéf Sekretariátu kabinetu ministrov Ukrajiny Oleh Nemčinov na Telegrame oznámil, že po stretnutí kabinetu tiež odvolali aj námestníkov ministra pre komunity a rozvoj území Ivana Lukeriu a Viačeslava Nehodu a námestníka ministra pre sociálnu politiku Vitalija Muzyčenka.

Končí aj päť gubernátorov

Okrem iných na postoch končí aj päť gubernátorov, a to Valentyn Rezničenko z Dnipropetrovskej oblasti, Oleksandr Staruch zo Zaporižžskej oblasti, Oleksij Kuleba z Kyjevskej oblasti, Dmytro Žyvyckyj zo Sumskej oblasti a Jaroslav Januševyč z Chersonskej oblasti.

Ukrajina má dlhú históriu nestabilného vládnutia a korupcie a existujú obavy, že najnovšie obvinenia by mohli utlmiť entuziazmus Západu pre kyjevskú vládu.

„Aktívne uväzňovanie“

Cez víkend protikorupčná polícia oznámila, že zatkla námestníka ministra infraštruktúry pre podozrenie prijatia úplatku v hodnote 400-tisíc dolárov v súvislosti s importom generátorov v septembri. On obvinenia popiera.

Okrem toho vyšetrovanie novín obvinilo ministerstvo obrany z preplácania dodávateľov za jedlo pre vojakov. Dodávateľ povedal, že urobil technickú chybu a žiadne peniaze nezmenili majiteľa.

Líder Zelenského strany Služobník ľudu David Arachamia sa vyjadril, že na Ukrajine sa bude túto jar „aktívne uväzňovať“. „Ak humánny prístup nebude fungovať, urobíme to v súlade so stanným právom,“ povedal.

Komisia víta vývoj na Ukrajine

Európska komisia (EK) v utorok privítala vývoj na Ukrajine s tým, že krajina berie vážne korupciu. Vyjadrila sa tak hovorkyňa Ana Pisonero, informuje spravodajský portál CNN.

Pisonero sa podľa vlastných slov nemôže vyjadrovať k otvoreným kriminálnym záležitostiam, no Komisia „samozrejme, víta skutočnosť, že ukrajinské úrady berú tieto otázky vážne“.

„Protikorupčné opatrenia sú, samozrejme, dôležitou súčasťou prístupového procesu do Európskej únie. A sú tiež súčasťou podmienok pre pokračovanie makrofinančnej pomoci Únie,“ vyjadrila sa Pisonero počas tlačovej konferencie.

CNN pripomína, že Ukrajina dostala status kandidátskej krajiny do EÚ v júni 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ana PisoneroKyrylo TymošenkoOleksij SymonenkoViačeslav ŠapovalovVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia